Odborníci letos čekají invazi klíšťat, nahrává tomu podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislava Maďara mírná zima. Klíšťata přežívají v mírných zimách v přírodě celoročně. Aktivní jsou od pěti stupňů Celsia. Po zimě jsou hladová, proto budou hledat hostitele, včetně člověka. Český hydrometeorologický ústav oznámil, že vzhledem k současnému charakteru počasí a jeho předpokládanému vývoji obnovuje předpovědi aktivity klíštěte, vydávat ji bude vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku, proti němuž se dá chránit očkováním, a boreliózu, proti níž vakcína zatím není. Maďar řekl, že loni onemocnělo v Česku klíšťovým zánětem mozku 410 lidí, jeden zemřel a řada lidí si ponese trvalé následky do konce života. Infekci si podle Maďara může člověk přivézt i z ciziny, loni se dva Češi nakazili od klíštěte v Chorvatsku.

S počtem případů klíšťového zánětu mozku a relativně nízkou proočkovaností 23 procent se podle Maďara drží Česko na prvním místě v Evropě. Mnohem větší Německo zaznamenalo loni pokles na celkem 277 případů a Polsko na 195 případů. Rakousko se srovnatelnou populací mělo loni díky proočkovanosti, dosahující téměř 90 procent, jen 80 případů.

Klíšťovou encefalitidou se lidé mohou nakazit při běžných venkovních aktivitách, při cyklistice, turistice, houbaření, práci na zahradě, ale například i při odstraňování klíštěte ze srsti psa či kočky. Klíšťata se z přírodních oblastí dostávají stále blíž člověku, jsou už nejen na venkově a na krajích měst, ale i v parcích a zahradách v městské zástavbě.

Očkuje se celoročně třemi dávkami, druhá za jeden až tři měsíce po první dávce, třetí za pět až 12 měsíců po druhé dávce. Děti se mohou očkovat už od jednoho roku věku. V teplých měsících roku lze využít zrychlené očkovací schéma, upozornil Maďar, který je garantem sítě očkovacích center. Cena jedné dávky se pohybuje kolem 800 korun, na očkování přispívají z fondu prevence letos všechny zdravotní pojišťovny v Česku v částkách od 300 do 1800 korun.