Přestože jde o zemi, z níž pochází patnáct laureátů Nobelovy ceny za literaturu včetně toho posledního, čtou Francouzi stále méně knih. Vyplývá to ze studie, kterou před pátečním zahájením Pařížského knižního veletrhu zveřejnilo tamní Národní centrum knihy. Jeden ze tří respondentů uvedl, že čte „stále méně a méně knih“, což nejvíce platí o čtenářích mezi 15 a 24 roky. Pouze 18 procent Francouzů uvedlo, že naopak čte stále víc. „Je to znepokojující, s tím se nemůžeme smířit,“ řekl agentuře AFP ředitel centra Vincent Monadé.

Dospělí čtou nejčastěji historickou literaturu, ženy beletrii, mladší mají nejraději sci-fi a fantasy knihy. „Tato studie jako první ukazuje rozdílné žánrové zaměření u mladých a u starších,“ uvedl Monadé, podle něhož by francouzská nakladatelství měla preferencím mladších čtenářů vyjít vstříc.

Přestože výsledky studie, jež vznikla na vzorku 1000 čtenářů, ukazují znepokojivý trend, neznamená to, že by Francouzi nečetli vůbec. Přes 90 procent respondentů uvedlo, že ročně přečte alespoň jeden titul, což je stále víc než ve Spojených státech. Tam se k četbě alespoň jedné knihy ročně ve srovnatelném loňském průzkumu Pew Research Center přihlásilo 76 procent občanů.

V Americe ale zájem o četbu dle průzkumů průběžně roste, kdežto ve Francii jsou čísla rok od roku nižší. V nynějším průzkumu 72 procent Francouzů uvedlo, že na čtení knih jednoduše nemá dost času. 61 procent respondentů pak dává přednost čtení médií a blogů nebo sledování filmů a poslechu hudby.

A nepříznivý trend potvrzují i nejnovější údaje z knižního trhu, která nyní zveřejnil francouzský Svaz knihkupců a nakladatelů. Vyplývá z nich, že od roku 2007 prodeje knih ve Francii stále klesají, meziročně zhruba vždy o 1,2 procenta. „Francouzi za knihy utrácejí stále méně a mají o ně stále menší zájem,“ konstatoval ve své zprávě svaz. Podle ředitele Národního centra knih může trend zvrátit jedině velká kampaň za propagaci literatury.

Související