Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se stahuje ze svých projektů na těžbu z břidlic v Jihoafrické republice. Důvodem jsou současné nízké ceny energií na trhu a zpoždění v získání licence na průzkum v oblasti pánve Karoo, oznámila v pondělí společnost.

Ceny ropy se od června loňského roku snížily o více než polovinu. To ohrožuje nové projekty s vysokými náklady po celém světě, zvláště těžbu z břidlic. Shell uvedl, že aby mohl pokračovat v zemi v činnosti, je potřeba, aby se ceny ropy pohybovaly v rozmezí 60 a 80 dolarů za barel a JAR firmě nabídla "vynikající obchodní podmínky". Shell rovněž upozornil, že na licenci na těžbu v JAR musel čekat šest let.

Americký úřad pro energetické informace EIA odhaduje, že JAR má osmé nejvyšší rezervy ropy a plynu v břidlicích. To by mohlo změnit místní ekonomiku, která vždy byla velkým dovozcem ropy a plynu.

Rozhodnutí Shell je ranou pro vládu JAR, kterou ropné firmy kritizovaly za zpoždění ve vydávání licencí na průzkum, zvláště v oblasti Karoo. Tato oblast by měla obsahovat 390 bilionů krychlových stop (11,04 bilionu metrů krychlových) technicky vytěžitelných rezerv. Shell požádal o licenci na průzkum v téměř čtvrtině této oblasti.

Proti těžbě v oblasti Karoo, polopouštní pustině táhnoucí se nitrem JAR, vystupovaly ekologické skupiny a majitelé pozemků. Upozorňují, že těžba z břidlic prostřednictvím hydraulického štěpení může způsobit obrovské škody na životním prostředí, napsala agentura Reuters.