Více než 200 stáží a okolo 170 trainee programů momentálně mohou mladí lidé najít na internetovém portálu Jobs.cz. "Hlad po relevantní praxi je takový, že studenti humanitních a ekonomických věd jsou leckdy ochotni pracovat i zadarmo. Praxe, často v prestižní společnosti, za to ale stojí," komentuje nabídku Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje weby Jobs.cz a Prace.cz. Podle něj je však vhodných stáží poměrně málo a nabízejí je spíše velké nadnárodní firmy ve finančnictví.

Česká spořitelna: absolventský program

České spořitelně se loni do absolventského programu přihlásilo téměř dva tisíce vysokoškoláků. "Trainees pomáhají zkušení mentoři, se kterými studenti spolupracují po celou dobu trvání programu," vysvětluje Martin Grau, HR specialista České spořitelny zodpovědný za nábor, a dodává, že každoročně téměř všichni trainees po skončení programu ve své práci pokračují.

ČEZ Potentials

Stovky uchazečů se každoročně hlásí i do absolventského programu energetické Skupiny ČEZ. "Z uchazečů vybereme pět nejlepších, kteří pak u nás absolvují 12měsíční stáž pod aktivním vedením zkušených manažerů - garantů. V případě oboustranné spokojenosti je účastníkovi po ukončení programu nabídnuta pracovní smlouva, a může tak zahájit svou kariéru ve Skupině ČEZ. Zůstává jich většina," popisuje mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Podle ní mladí v programu například oceňují možnost zlepšování a trénování měkkých dovedností.

ČSOB: Foxes Credit Specialist

Absolventské programy jsou výhodné pro obě strany. Například v ČSOB získají čerství absolventi potřebnou praxi a banka má jedinečnou možnost si mladého zaměstnance vychovat. "Absolventi oceňují, že se v rámci tréninkového programu mohou konkrétně seznámit s činnostmi, o kterých mají předem jen obecnou představu. Jen pak se mohou dobře rozhodnout, jestli je ta která oblast přesně pro ně," objasňuje mluvčí ČSOB Jan Solnička.

Trainee program Škoda Auto

V mladoboleslavské Škodovce získá každý trainee bez ohledu na cílovou oblast zkušenost s výrobou ve formě stáže na výrobní lince, absolvuje zahraniční stáž v rámci koncernu a v neposlední řadě se seznámí s fungováním distribuční sítě automobilky formou pobytu v dealerské síti.

Související