Slabý růst cen v loňském roce se pro peněženky zaměstnanců ukázal jako požehnání. Díky tomu, že zboží a služby loni podražily pouze o čtyři desetiny procenta, se totiž kupní síla českých domácností zvýšila nejvíce od roku 2009, a to o rovná dvě procenta. A pokud bude ekonomické oživení pokračovat i v letošním roce, reálné mzdy (tedy očištěné o inflaci) by se měly zvýšit o další přibližně tři procenta.

Češi si ale za své mzdy mohou více dovolit jen doma. Pokud vyjedou za hranice, jsou na tom naopak hůř. Příliš nízký růst cen a hrozba deflace se totiž nelíbí České národní bance, která intervencemi oslabila korunu.

Během dvou let se hodnota průměrné mzdy vyjádřená v eurech smrskla o sedm procent na 933 eur. A to i přesto, že průměrná mzda se od roku 2012 zvýšila o 2,5 procenta, tedy o 619 korun. Co může vadit českému turistovi, těší naopak zahraniční majitele českých firem - těm ve výsledku klesly náklady.

Růst hrubé měsíční mzdy v loňském roce byl podle analytiků spíše mírným zklamáním. Loni se v průměru bralo 25 686 korun, tedy meziročně o 2,4 procenta víc. Podle Českého statistického úřadu se zatím růst ekonomiky projevuje především poklesem nezaměstnanosti a tvorbou nových pracovních míst, na výplatních páskách ještě příliš vidět není.

V letošním roce podniky příliš motivace k vyššímu růstu mezd mít nebudou - inflace bude letos velmi nízká, a z růstu platů tak ukrojí jen minimálně. Centrální banka čeká dokonce za celý letošní rok mírnou deflaci. Většina odhadů ekonomů proto hovoří o tříprocentním růstu mezd, což potvrzují i oslovení šéfové firem. "Pro letošní rok máme podepsanou kolektivní smlouvu s odbory, kde jsme se dohodli na navýšení o tři procenta," říká Jiří Hlavatý, generální majitel textilky Juta.

Z automobilek mají zatím o růstu mezd jasno pouze v Nošovicích. Vedení Hyundai se dohodlo se zaměstnanci na růstu mezd o 3,3 procenta. "Spolu se všemi odměnami se dá letošní zvýšení odhadnout na šest až sedm procent," říká Petr Vaněk, mluvčí Hyundai Motors.

Další dva výrobci aut - kolínská TPCA a mladoboleslavská Škoda Auto - v současnosti jednají se zástupci odborů a to, na jaké navýšení mezd by byli ochotni přistoupit, proto odmítli sdělit. Kde naopak mzdy neporostou, je energetika. "Kvůli pokračující krizi a klesajícím cenám elektřiny bude letos růst mezd nulový," sdělila za ČEZ jeho tisková mluvčí Barbora Půlpánová.

null

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru