Slabý růst cen v loňském roce se pro peněženky zaměstnanců ukázal jako požehnání. Díky tomu, že zboží a služby loni podražily pouze o čtyři desetiny procenta, se totiž kupní síla českých domácností zvýšila nejvíce od roku 2009, a to o rovná dvě procenta. A pokud bude ekonomické oživení pokračovat i v letošním roce, reálné mzdy (tedy očištěné o inflaci) by se měly zvýšit o další přibližně tři procenta.

Češi si ale za své mzdy mohou více dovolit jen doma. Pokud vyjedou za hranice, jsou na tom naopak hůř. Příliš nízký růst cen a hrozba deflace se totiž nelíbí České národní bance, která intervencemi oslabila korunu.

Během dvou let se hodnota průměrné mzdy vyjádřená v eurech smrskla o sedm procent na 933 eur. A to i přesto, že průměrná mzda se od roku 2012 zvýšila o 2,5 procenta, tedy o 619 korun. Co může vadit českému turistovi, těší naopak zahraniční majitele českých firem - těm ve výsledku klesly náklady.

Růst hrubé měsíční mzdy v loňském roce byl podle analytiků spíše mírným zklamáním. Loni se v průměru bralo 25 686 korun, tedy meziročně o 2,4 procenta víc. Podle Českého statistického úřadu se zatím růst ekonomiky projevuje především poklesem nezaměstnanosti a tvorbou nových pracovních míst, na výplatních páskách ještě příliš vidět není.

V letošním roce podniky příliš motivace k vyššímu růstu mezd mít nebudou - inflace bude letos velmi nízká, a z růstu platů tak ukrojí jen minimálně. Centrální banka čeká dokonce za celý letošní rok mírnou deflaci. Většina odhadů ekonomů proto hovoří o tříprocentním růstu mezd, což potvrzují i oslovení šéfové firem. "Pro letošní rok máme podepsanou kolektivní smlouvu s odbory, kde jsme se dohodli na navýšení o tři procenta," říká Jiří Hlavatý, generální majitel textilky Juta.

Z automobilek mají zatím o růstu mezd jasno pouze v Nošovicích. Vedení Hyundai se dohodlo se zaměstnanci na růstu mezd o 3,3 procenta. "Spolu se všemi odměnami se dá letošní zvýšení odhadnout na šest až sedm procent," říká Petr Vaněk, mluvčí Hyundai Motors.

Další dva výrobci aut - kolínská TPCA a mladoboleslavská Škoda Auto - v současnosti jednají se zástupci odborů a to, na jaké navýšení mezd by byli ochotni přistoupit, proto odmítli sdělit. Kde naopak mzdy neporostou, je energetika. "Kvůli pokračující krizi a klesajícím cenám elektřiny bude letos růst mezd nulový," sdělila za ČEZ jeho tisková mluvčí Barbora Půlpánová.

null

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru