Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský navrhuje změnit Ústavu ČR. Má být jasně řečeno, že funkci ministra nesmí vykonávat člověk s byznysovými zájmy. Je to silný výrok, zejména s ohledem na to, že Rychetský byl ke změnám ústavy dosud spíše skeptický.

Odmítal například úpravu pravomocí prezidenta poté, co si Miloš Zeman vytvořil v létě 2013 vlastní vládu bez ohledu na mínění sněmovny. Rychetský tehdy řekl, že současné znění ústavy zachování demokratického právního státu zaručuje. Lze tudíž dovodit, že nyní podle něj právní stát ohrožen je - a to pronikáním byznysmenů do vysoké politiky. Je to legitimní náhled, který třeba brát s plnou vážností. Přesto nelze zásahu do ústavy jen beze všeho přikývnout.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na vypsání možných střetů zájmů Andreje Babiše by nestačil zbytek této stránky.
  • Problém je ovšem v tom, že Rychetským navrhovaná ústavní terapie je zcela nefunkční.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru