Technologické firmě Avast se loni dařilo v mobilech i počítačích. Její tržby za loňský rok poskočily o 50 procent na 217 milionů dolarů (zhruba 5,5 miliardy korun). O polovinu rostl také provozní zisk, který dosáhl 154 milionů dolarů.

Bezpečnostní a antivirové produkty firmy nyní celosvětově využívá kolem 230 milionů počítačů a mobilů. Celkově loni přibylo kolem 30 milionů nových uživatelů.

Nové zákazníky firmě přinášely produkty do počítačů, jejichž prodeje dlouhodobě klesají, i mobilních zařízení. Právě vývoj pro mobily loni firma posílila akvizicí vývojářské společnosti Inmite, jejíž původní aktivity Avast ukončil a nyní se soustřeďuje jen na antivirové projekty.

Nejvíce uživatelů má nyní Avast v Brazílii, následované Ruskem a Francií. Téměř polovina tržeb pochází z regionu Evropy, Středního východu a Afriky, dalších 46 procent je z amerického kontinentu.

Dvě stě nových zaměstnanců

V letošním roce chce Avast pokračovat v nabírání nových zaměstnanců. Mělo by jich přibýt přes dvě stě, z toho 130 posílí českou centrálu, zbytek bude pracovat v pobočkách v USA a v Asii. Loni se počet pracovníků zvýšil o 150.

Avast tak dnes má 530 zaměstnanců ve 13 pobočkách. Drtivá většina pracuje v Praze, kde je soustředěn i veškerý vývoj. Pražská centrála se koncem roku přestěhuje do nové budovy na Pankráci.

Loni firma otevřela čtyři nové pobočky v Asii. "Zaměstnanci tam pracují s výrobci mobilů a počítačů. Naše produkty jsou tak nyní předinstalovány do nových zařízení," popsal generální ředitel Avastu Vincent Steckler.

Pro firmy také zdarma

Avast se nyní zaměří na firmy, které mu zatím přinášejí jen šest procent tržeb. Většinu příjmů totiž tvoří produkty pro spotřebitele. "Chceme proniknout do malých a středních podniků. A naše nové korporátní produkty budou také zdarma," podotkl Steckler.

Vysoké ziskovosti se Avastu daří dosahovat díky obchodnímu modelu založenému na produktech zdarma, které nabízejí placené rozšířené funkce. "Většina IT firem prodává přes prostředníky, kteří si berou velkou část peněz. My rozdáváme náš produkt zdarma přímo uživatelům, již nám mohou poté přímo zaplatit," vysvětlil Steckler.

Avast tak růstem překonal konkurenci. Například původem také české antivirové společnosti AVG loni klesly tržby o desetinu na 374 milionů dolarů a zisk spadl o 15 procent na 54 milionů dolarů.

Historie společnosti Avast sahá až do roku 1988. Až do loňského vstupu investičního fondu CVC Capital Partners drželi ve firmě majoritu zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří nyní mají dohromady podíl 43 procent. Dalších 47 procent patří fondům CVC a Summit Partners a zbylý podíl drží manažeři a zaměstnanci.