V souvislosti s vraždou ruského politika Borise Němcova přirovnává svět režim Vladimira Putina k tomu stalinskému. Poněkud přehnaně, ale fakt je, že některé paralely se najít dají.

Zajímavé je třeba srovnání politicko-administrativních systémů, jak upozorňuje Nikolaj Petrov z Centra politicko-geografických výzkumů. Ten současný nazývá Petrov neonomenklaturou podle sovětského vzoru. Podle něj ji charakterizují čtyři znaky - naprostá závislost na funkci a bezprostředním šéfovi, silné vertikální a slabé horizontální vazby kvůli častým výměnám kádrů na regionální úrovni, poskytování majetku k osobnímu užití s možností jeho pozdějšího odebrání a nakonec právní a morální pravidla, která jsou pro lidi u moci nastavena šířeji než pro ty "obyčejné". To v zásadě odpovídá sovětskému modelu, byť tehdy šlo o majetek spíše privilegií než o současné držení luxusních rezidencí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru