Slibem nezarmoutíš, uvědomila si koalice a slíbila, že co nevidět připraví a schválí zákon o registru smluv. Připomeňme základní princip: Smlouva, která není zveřejněna v registru, neplatí. Omezí se možnost nejrůznějších malých domů, tunelování veřejných rozpočtů, korupce v nejširším slova smyslu. Zkrátka "nejkrásnější zákon", jak registr smluv něžně nazývá česká protikorupční fronta.

Než Babiše, Sobotku a Bělobrádka pochválíme (nakonec se dočkají), zformulujme několik pochybností. Především zaráží, že přijímání registru trvá deklarované protikorupční vládě tak dlouho. Zatímco na Slovensku stihli přijmout zákon za dva měsíce, u nás pořád něco nešlo. Tu bylo nutné něco dopracovat, tam zas přepracovat, tuhle vyčíslit, onde opřipomínkovat, každopádně všechno důkladně a komplexně zanalyzovat.

Trvá to už více než rok, přičemž loni v létě byl registr doupravován do té míry, že se z něj vytratil původní smysl. Přičiněním tehdejší náměstkyně ministra vnitra Adriany Krnáčové (ANO) začal místo zákona o zveřejňování smluv vznikat zákon o jejich začerňování. Dnes již naštěstí tato karikatura registru ve hře není, ale kde brát jistotu, že se průtahy nebudou opakovat?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Než Babiše, Sobotku a Bělobrádka pochválíme, zformulujme několik pochybností.
  • Přijímání "nejkrásnějšího zákona" trvá už více než rok, přičemž loni v létě byl registr doupravován do té míry, že se z něj vytratil původní smysl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru