Ozbrojencům, kteří se po pátečním útoku na libyjské ropné pole Ghaní zmocnili několika cizinců včetně Čecha a Rakušana, jde nejpravděpodobněji o výkupné. Předpokládá to expert na terorismus Peter Neumann z londýnské King's College, napsala v úterý agentura APA.

Nynější osud cizinců není znám. Česká diplomacie má za to, že je takřka jisté, že skupina byla unesena radikály z libyjské odnože hnutí Islámský stát (IS), Rakousko je o tom přesvědčeno.

Neumann, který založil a vede Mezinárodní centrum pro zkoumání radikalizace (ICSR), považuje únos kvůli možné výměně zajatců nebo kvůli propagandistickým účelům za nepravděpodobný. "Myslím si, že Rakušan nemá tak velkou propagandistickou hodnotu jako například Američan. Neexistují také žádní vězni k výměně," dodal s tím, že "Islámskému státu v Libyi jde skutečně o peníze".

Odborník na terorismus také připomněl, že evropské státy a "částečně i Rakousko" v minulosti výkupné zaplatily, aby dostaly unesené na svobodu. Dodal ale, že nejde o jednoduchou věc, neboť jí předchází několikaleté vyjednávání. To se navíc často neodehrává přímo, ale přes prostředníky.

Libyjskou odnož IS považuje Neumann jen za enklávu skutečného radikálního hnutí Islámský stát, které ovládá rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku. Vznik lokálních IS v nestabilních a chaotických zemích proto vnímá jako formu rozšiřovací strategie, neboť dobývání dalších oblastí v Sýrii a Iráku se pro hnutí stalo obtížné.

Česká republika zmizení českého občana řeší na vládní úrovni, do krizové oblasti vyslala dva diplomaty. Úzce spolupracuje také s Rakouskem, svého zástupce má i v rakouském krizovém štábu.

Vedle Čecha a Rakušana jsou pohřešováni také čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan. K únosu se zatím nikdo nepřihlásil.

Zaorálek i Zeman situaci pozorně sledují

Také Filipínci jsou přesvědčeni, že devítičlennou skupinu cizinců, v níž byl i český občan, unesli minulý pátek příslušníci IS. Po úterním telefonátu s filipínským ministrem zahraničí to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Šéf české diplomacie bude tuto záležitost pravidelně konzultovat s kolegy z Filipín a Rakouska.

Zaorálkovo slova již dříve potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí, které únosce identifikovalo jako příslušníky IS. "Filipínci by vám také určitě potvrdili, že jsou přesvědčeni, že za tou akcí stojí libyjská odnož takzvaného Islámského státu," uvedl Zaorálek. Manila se podle něj domnívá, že za únosem je "tvrdé jádro IS ze Syrty", které podle Filipín stálo i za předchozími únosy Filipínců v Libyi.

V případu pohřešovaného Čecha, který v zemi pracuje jako zaměstnanec cateringového servisu pro společnosti v ropném sektoru, Zaorálek žádné nové informace nemá. Česko podle něj zatím nikdo nekontaktoval a diplomacie netuší, kde se muž nachází, ani v jakém je stavu.

Dva diplomaté vyslaní Černínským palácem mají za úkol shánět o případu informace a komunikovat s místními úřady. "Jde o setkávání se s lidmi v různých oblastech," přiblížil Zaorálek. Předpokládá se, že Češi nebudou působit přímo v Libyi, ale například v sousedním Tunisku. "Bude záležet na tom, kam bude možné jet a kam ne. To jsou věci, o kterých vůbec nemůžu mluvit," poznamenal Zaorálek. Záležitost podle něj primárně řeší zpravodajské služby.

Prezident Miloš Zeman považuje situaci kolem pohřešovaného Čecha v Libyi za velmi vážnou. Ocenil práci české diplomacie i vyjádření Zaorálka k podniknutým krokům. 

"Pan prezident situaci velmi pozorně sleduje," uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. "Situace je velmi vážná. Pan prezident v tomto směru oceňuje práci české diplomacie a vyjádření ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, který informoval o krocích, ke kterým dochází," dodal.