Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert, kterého minulý týden vážně poranil nožem jihokorejský radikální nacionalista, byl v úterý propuštěn z nemocnice v Soulu. Při útoku utrpěl řeznou ránu na tváři, která si vyžádala 80 stehů. Lippert přesto podle zahraničních médií řekl, že útok nezmění jeho "otevřené a přátelské" chování v této zemi.

Dvaačtyřicetiletý americký velvyslanec si získal řadu Korejců svým neformálním vystupováním. Byl například pravidelně vídán, jak v centru Soulu venčí svého psa, mimo to dal svému novorozenému synovi druhé jméno korejské.

Lippert po propuštění z nemocnice prohlásil, že útok jen posílí "nezničitelné pouto" mezi Soulem a Washingtonem. Páteční útok nicméně vyvolal otázky týkající se bezpečnostních opatření pro americké diplomaty v Jižní Koreji. Před napadením chránil velvyslance jediný neozbrojený jihokorejský policista v civilu.

Policie přesný motiv útoku nezveřejnila. Pětapadesátiletý útočník Kim Ki-čong je ale známý jako rázný zastánce sjednocení obou znepřátelených zemí na Korejském poloostrově a Spojené státy považuje za hlavní překážku na cestě k tomuto cíli. Po útoku prý Kim křičel, že protestuje proti probíhajícímu společnému vojenskému cvičení americké a jihokorejské armády, a žádal sjednocení s komunistickou KLDR.

Americký velvyslanec očekává, že se z útoku plně zotaví a že se co nejdříve bude moci vrátit do práce. Stehy z tváře mu již lékaři odstranili a i bolest v zápěstí, které měl rovněž zraněné, se prý zmírnila.

"Cítím se dobře, vezmeme-li v úvahu, co se mi stalo. Byl to opravdu děsivý incident. Ale chodím, mluvím, můžu chovat naše děťátko, mohu objímat svou ženu, takže se cítím skutečně dobře," uvedl v úterý na tiskové konferenci na univerzitě v Soulu.

Na podporu Lipperta a americko-jihokorejských vztahů se po celé Koreji konaly v posledních dnech manifestace a modlitby. V pondělí velvyslance navštívila v nemocnici jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Jihokorejská policie vyšetřuje možnou spojitost útoku na amerického velvyslance se Severní Koreou. Kim totiž v minulosti mnohokrát navštívil KLDR, v letech 2006 až 2007 nejméně šestkrát. Většina Korejců přitom za celý svůj život hranici směrem na sever nikdy nepřekročí.