Pamětihodný výrok ruského expremiéra Viktora Černomyrdina, že jsme to "chtěli udělat co nejlépe a dopadlo to jako vždycky", se skvěle hodí i na angažmá Západu v Libyi. Jistě: Libye v čele s plukovníkem Kaddáfím byla nevypočitatelným partnerem, schopným přiškrtit tok ropy jen proto, že Kaddáfího juniora popotahovali nějací evropští policisté (z dobrých důvodů, Kaddáfí junior spolu s manželkou týrali služebnictvo).

Kaddáfího Libye také vesele porušovala lidská práva a střílela z vrtulníků do demonstrantů. A pak přišlo protikaddáfíovské povstání a s ním i západní pobouření nad tím, jak režim zneužívá své obří vojenské převahy. Povstalci ustupovali a zkáza hrozila celým městům. A tehdy se do věci vložil Západ. Využil volnějšího výkladu příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a rebelům poskytl natolik účinnou leteckou podporu, že to vedlo ke Kaddáfího pádu. Jenže z něj se Evropa mohla těšit jen krátce. Záhy se totiž ukázalo, že kaddáfíovská éra měla i své půvaby.

Muammar Kaddáfí vládl železnou pěstí, ale spolu s lidskými právy držel na uzdě i islamisty. Za něj se z libyjského území neozývaly výhrůžky, že jižní Evropa, zvláště pak Itálie a Řecko, mají už brzo čekat teroristický útok. Panoval sice diktátor, ale aspoň se vědělo, s kým jednat. Dnes má Libye vlády dvě, jenže jejich moc nesahá příliš daleko. Na mnoha územích jsou suverénními vládci vůdci jednotlivých milic. Ozbrojenci se perou o ropná pole a o zisk z vývozu ropy. Jestliže si Západ od pádu Kaddáfího sliboval její plynulejší tok, dočkal se přesného opaku. A kolik cizinců tu kdysi pracovalo! Dnes je pro zahraničního pracovníka libyjská půda svrchovaně nebezpečná. Své už o tom ví i Česko.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kde se stala chyba? Udělal ji Západ? Jeho letecké údery byly nejspíš nezbytné, ale pochopitelně měly své limity. Další vývoj nikdo neohlídal, Libye byla ponechána sama sobě a fakticky se rozpadla. Snad by se situace pro ni i pro Západ vyvinula lépe, kdyby do země včas přišly mezinárodní jednotky. Neochota k jejich vyslání však byla po irácké lekci - hodně obětí, málo pozitivních výsledků - plně pochopitelná. Krom toho: nemohli by to být výhradně západní vojáci. A Rusko a Čína si svůj vliv v Libyi vojensky pojistit nechtěly.

A pravda je i to, že vývoj jde od devíti k pěti také v těch arabských zemích, kde Západ, na rozdíl od Libye, vojensky neintervenoval. Anebo jen nárazově. Třeba v Jemenu, Sýrii či v Egyptě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru