Pamětihodný výrok ruského expremiéra Viktora Černomyrdina, že jsme to "chtěli udělat co nejlépe a dopadlo to jako vždycky", se skvěle hodí i na angažmá Západu v Libyi. Jistě: Libye v čele s plukovníkem Kaddáfím byla nevypočitatelným partnerem, schopným přiškrtit tok ropy jen proto, že Kaddáfího juniora popotahovali nějací evropští policisté (z dobrých důvodů, Kaddáfí junior spolu s manželkou týrali služebnictvo).

Kaddáfího Libye také vesele porušovala lidská práva a střílela z vrtulníků do demonstrantů. A pak přišlo protikaddáfíovské povstání a s ním i západní pobouření nad tím, jak režim zneužívá své obří vojenské převahy. Povstalci ustupovali a zkáza hrozila celým městům. A tehdy se do věci vložil Západ. Využil volnějšího výkladu příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a rebelům poskytl natolik účinnou leteckou podporu, že to vedlo ke Kaddáfího pádu. Jenže z něj se Evropa mohla těšit jen krátce. Záhy se totiž ukázalo, že kaddáfíovská éra měla i své půvaby.

Muammar Kaddáfí vládl železnou pěstí, ale spolu s lidskými právy držel na uzdě i islamisty. Za něj se z libyjského území neozývaly výhrůžky, že jižní Evropa, zvláště pak Itálie a Řecko, mají už brzo čekat teroristický útok. Panoval sice diktátor, ale aspoň se vědělo, s kým jednat. Dnes má Libye vlády dvě, jenže jejich moc nesahá příliš daleko. Na mnoha územích jsou suverénními vládci vůdci jednotlivých milic. Ozbrojenci se perou o ropná pole a o zisk z vývozu ropy. Jestliže si Západ od pádu Kaddáfího sliboval její plynulejší tok, dočkal se přesného opaku. A kolik cizinců tu kdysi pracovalo! Dnes je pro zahraničního pracovníka libyjská půda svrchovaně nebezpečná. Své už o tom ví i Česko.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Kde se stala chyba? Udělal ji Západ? Jeho letecké údery byly nejspíš nezbytné, ale pochopitelně měly své limity. Další vývoj nikdo neohlídal, Libye byla ponechána sama sobě a fakticky se rozpadla. Snad by se situace pro ni i pro Západ vyvinula lépe, kdyby do země včas přišly mezinárodní jednotky. Neochota k jejich vyslání však byla po irácké lekci - hodně obětí, málo pozitivních výsledků - plně pochopitelná. Krom toho: nemohli by to být výhradně západní vojáci. A Rusko a Čína si svůj vliv v Libyi vojensky pojistit nechtěly.

A pravda je i to, že vývoj jde od devíti k pěti také v těch arabských zemích, kde Západ, na rozdíl od Libye, vojensky neintervenoval. Anebo jen nárazově. Třeba v Jemenu, Sýrii či v Egyptě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru