Tolik úvěrů v eurech či dolarech ještě banky svým klientům nikdy v historii nerozpůjčovaly. V lednu činil podíl úvěrů v cizích měnách na celkových pohledávkách bank za podniky a domácnosti přes osmnáct procent. To představuje téměř 490 miliard korun. Půjček v cizích měnách využívají především exportéři. Ti mají totiž své příjmy rovněž v cizí měně a přirozeně se tak zajišťují proti kurzovému riziku.

A dá se očekávat, že zadlužení v eurech či dalších zahraničních měnách pak zejména u podniků, na které připadají prakticky všechny tyto půjčky, do budoucna poroste. Myslí si to i guvernér České národní banky Miroslav Singer. "Současná výše zadlužení v cizích měnách je hluboko pod číslem, kdy by to začínalo být nějak dramatické," říká Singer.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru