Středoevropská sázková skupina Fortuna v loňském roce zažila nejlepší výsledky hospodaření ve své historii. Na sázkách firma vybrala 672 milionů eur (18,5 miliardy korun), což je zhruba o pětinu více než loni. Zisk před odpisy a zdaněním vzrostl o 13,6 procenta na 27,8 milionů eur. Výše hrubých výher (přijaté sázky minus vyplacené výhry) dosáhla částky 132,6 milionu eur, a je tak o 14 procent vyšší ve srovnání s rokem 2013. Čistý zisk vzrostl o dvě procenta na 15,9 milionu eur (přes 436 milionů korun).

I přes rekordní výsledky Fortuna vyplatí svým akcionářům nižší dividendu. "Předpokládá se, že dojde ke snížení výplatního poměru vzhledem k plánovaným investicím do dalšího rozvoje společnosti," píše se ve zprávě o celoročním výsledcích.

Fortuna loni těžila ze sudého roku, ve kterém se konaly velké sportovní události, na nichž se prosází nejvíc peněz - mistrovství světa nebo Evropy ve fotbale a zimní či letní olympiády. Sázkovým kancelářím pomohly i překvapivé výsledky na hlavních akcích - prohry české i slovenské reprezentace na hokejovém šampionátu nebo vyhoření Španělska na tom fotbalovém.

Letos bude hůř, kvůli Slovensku

Tento rok ale Fortuna působící kromě Česka i na Slovensku a v Polsku rekord zřejmě nepřekoná. Roli sehraje to, že na rozdíl od loňska se kromě každoročního hokejového šampionátu nepořádá žádná velká sportovní událost, na kterou by Češi, Slováci nebo Poláci ve velkém sázeli.

Pozici Fortuny na slovenském trhu, který tvoří zhruba čtvrtinu jejího byznysu, zase ohrožuje tvrdý konkurenční boj. Tipsport ve snaze získat větší tržní podíl zrušil na Slovensku manipulační poplatek při on-line sázení, na což musela reagovat i Fortuna. To by se podle informací HN mohlo projevit na výsledcích Fortuny a následně její hodnotě negativně v řádu několika milionů eur.

"V roce 2015 společnost očekává růst celkových přijatých sázek až na hodnotu 730 milionů eur a snížení hodnoty EBITDA o 20–25 % oproti roku 2014," píše se ve zprávě k výsledkům.

Burza nyní ohodnocuje Fortunu zhruba na 8,5násobek EBITDA. Pokles EBITDA o čtvrtinu, jak varuje Fortuna, by mohl mít i více než miliardový dopad na hodnotu Fortuny, která před čtvrtečním oznámením výsledků činila 6,8 miliardy korun. Podle analytika Patria Direct Tomáše Tomčányho se ale nedá čekat čtvrtinový propad akcií Fortuny. "Mohl by ale nastat zhruba desetiprocentní propad akcií, zejména vzhledem k negativní zprávě o snížení dividendy," řekl po oznámení výsledků pro HN Tomčány. Akcie zahájily čtvrteční obchodování na pražské burze více než sedmiprocentním propadem.

Fortuna Graf po dvou hodinách obchodování

Propad akcií Fortuny dvě hodiny po začátku čtvrtečního obchodování. Zdroj: Reuters

Výsledky Fortuny by navíc v dalších obdobích mohlo srážet i plánované zvýšení loterní daně v Česku o čtvrtinu - na 25 procent. Penta jako většinový vlastník se nyní snaží lobovat za zachování daně na úrovni 20 procent.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru