Co kdyby teď opět do západní civilizace přišla další krize? Stát již nyní do ekonomiky (která, zdá se, potřebuje jakousi pomoc neustále) narval maximum možného, jak monetární, tak fiskální politika jede téměř na maximum. Státy se již více zadlužovat nemohou a centrální banky mají již dlouhou dobu úrokové sazby zakleslé k nule nebo - jak na vedlejší straně rozebírá kolega Roubini - i pod bod mrazu.

Je otázka, zda vůbec ještě dává smysl hovořit za těchto nepřirozených podmínek o růstu ekonomik. Jakpak by asi vypadal americký a evropský růst, kdyby byly sazby na běžné úrovni? Jakpak by asi vypadal náš růst, kdybychom měli vyrovnaný - notabene přebytkový - rozpočet? Západní civilizace evidentně vyčerpala veškeré své triky a skryté rezervy a dostala se tak do své vlastní pasti, kdy už nemůže dělat nic víc, jakkoli se stát rád pro ekonomiky obětuje i zadlužuje. Přitom je zřejmé, že právě nízké úrokové sazby zde nemohou být navěky. A co se asi tak stane, až se centrální banky leknou inflace, která se stále jako zázrakem ne a ne dostavit, byť si o ni koledujeme, jak umíme?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru