Plánované plynovodní propojení, které by umožnilo dodávat zemní plyn ze západní Evropy přes Slovensko na Balkán, by mohlo zahájit komerční provoz na konci roku 2018. Investiční náklady přesáhnou miliardu eur (27,5 miliardy korun). Vyplývá to z materiálu, který ve středu projednala slovenská vláda.

Projekt pod názvem Eastring připravuje polostátní slovenská firma Eustream, ve které 49 procent akcií a manažerskou kontrolu drží český Energetický a průmyslový holding.

Nový plynovod ze Slovenska přes Maďarsko do Rumunska a Bulharska by umožnil zajistit dodávky plynu do regionu i v případě, že by došlo k zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Eastring by se stal alternativou plynovodu South Stream, který měl vést z Ruska na Balkán přes Černé moře mimo ukrajinské území a jehož výstavba byla zrušena.

"Slovensko by tímto projektem mohlo získat silné postavení v rámci plynárenských sítí v Evropě. Byli bychom velmi rádi, pokud by se Evropská unie zasadila o tento projekt, který je evropského významu," řekl novinářům ministr hospodářství Pavol Pavlis.

Přepravní kapacita plynovodu má na začátku dosáhnout 20 miliard metrů krychlových ročně, do budoucna se počítá s jejím zdvojnásobením. Náklady na první fázi projektu dosáhnou 1,14 až 1,52 miliardy eur (31 až 47,6 miliardy korun).

Projekt bude mít podle plánu na starosti konsorcium firem, které by se podílelo i na financování záměru. Slovenská vláda by uvítala, pokud by se na financování nového plynovodu podílela i EU. "Budu usilovat o to, aby tento projekt byl zařazen mezi evropské projekty. Tento projekt zapadá do koncepce energetické unie," poznamenal Pavlis.

Očekává se, že Eustream v nejbližší době podepíše s partnerskými firmami v Rumunsku a Bulharsku memorandum o spolupráci ohledně přípravy nového plynovodu. Později by mělo dojít k podpisu příslušných mezivládních dohod.

Eustream v současnosti přepravuje ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy. Firma také zajišťuje přepravu suroviny na Ukrajinu prostřednictvím zpětných dodávek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru