Ústavní soud rozhodl, že povinné očkování dítěte zůstane jednou z podmínek pro jeho přijetí do mateřské školy. S tím, že odpírači očkování vystavují nebezpečí nejen své, ale i cizí děti, jež nemohou být ze zdravotních důvodů očkovány nebo na ně vakcína nezabírá. To zní přesvědčivě. Avšak jen do doby, než se zeptáme, proč potom stát tuto povinnost neukládá i veškerému personálu školek.

Tomuto rozsudku předcházel verdikt konstitučního tribunálu, že očkování je povinností, za jejíž nesplnění hrozí pokuta. Rovnýma nohama se ocitáme v klasickém dilematu demokracie. Co je víc? Veřejný zájem na ochraně zdraví, nebo ústavní právo jedince na nedotknutelnost osoby či na právo na vzdělání? Ústavní soud má jasno. Hlavním zájmem je ochrana zdraví, a tedy i očkovací povinnost.

Pro určité procento alternativců ale představuje vpravování očkovacích sér do těla jejich dítěte zbytečné riziko. To je ale politický spor, v němž by se soud neměl přiklánět na tu či onu stranu. Úkolem ochránců konstituce je rozhodnout, zda stát při prosazování očkovací povinnosti coby podmínky pro vstup dětí do předškolních zařízení postupuje v souladu s ústavou. A tady soudci nepochopitelně selhávají.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru