Vstup do eurozóny nemůže Česká republika stihnout dříve než v roce 2018, ani tehdy by na něj ale nebyla zcela připravená, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer v rozhovoru pro DVTV.

"Nezdá se mi, že by v tuto chvíli docházelo k nějakému dramatickému vývoji ve směru připravenosti. Existují věci, ve kterých jsme na úrovni přípravy dobře. Například český finanční sektor je v lepší kondici než u průměrného kandidáta na vstup do eurozóny. Poměrně velkým problémem je naopak pružnost na trhu práce," myslí si Singer.

Na otázku, zda by přijetí eura mohlo zbrzdit českou ekonomiku, Singer odpověděl, že se nezdá, že by euro ekonomikám pomáhalo.

"Pokud se podíváme na vývoj temp růstu zemí, které jsou v eurozóně, a těch, které v ní nejsou, zjistíme, že ty, které nejsou v eurozóně, od roku 2009 setrvale rostou rychleji než eurozóna," vysvětlil.

Vývoj české ekonomiky v letošním roce bude podle guvernéra České národní banky pozitivní – došlo k oživení domácí poptávky, a ČNB se tedy nechystá přistoupit k dalším intervencím. Stávající režim udržování kurzu ale stále nehodlá ukončit dříve než v druhé polovině příštího roku.

Celý rozhovor, ve kterém Singer mluví o tom, kdy přijde čas na euro, i o střetu mezi bankovní radou ČNB a prezidentem Milošem Zemanem, si můžete pustit zde:

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru