Komerční provoz nového plynovodního propojení mezi Slovenskem a Maďarskem začne nejdříve v létě, ačkoliv podle původních předpokladů měl fungovat už na začátku letošního roku. Vyplývá to z informací provozovatele slovenského tranzitního plynovodu, společnosti Eustream. K opakovanému odkladu spuštění plynovodu došlo kvůli potížím na maďarské straně.

"Na Slovensku je plynovod připraven téměř rok. Na maďarské straně se stále řeší nějaké technické problémy. Plný komerční provoz by měl začít od 1. července," řekl veřejnoprávnímu slovenskému rozhlasu RTVS generální ředitel Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Maďarský státní tajemník pro otázky energetiky András Aradszki začátkem roku prohlásil, že komerční provoz plynovodu by mohl začít již v lednu. Řekl rovněž, že Budapešť zaslala příslušné dokumenty pro získání povolení od Evropské unie pro tento plynovod; podobně se vyjádřil i představitel hospodářského výboru maďarského parlamentu.

Zastoupení Evropské komise (EK) podle rozhlasu reagovalo, že na žádné dokumenty se nečeká. EK zároveň vybídla Budapešť, aby učinila potřebné kroky a předešla dalšímu zdržení projektu. To by prý mohlo ohrozit vyplacení unijní dotace na plynovodní propojení.

Novým plynovodem s roční přepravní kapacitou pět miliard metrů krychlových suroviny získá Maďarsko přístup k západoevropské plynovodní síti. Slovensko-maďarské plynovodní propojení je dlouhé přibližně 111 kilometrů, z toho 92,1 kilometru připadá na maďarské území. Investiční náklady na jeho vybudování přesáhly 160 milionů eur (4,4 miliardy korun), Evropská unie na jeho realizaci přislíbila dotaci 30 milionů eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru