Prodloužení programu půjček pro Řecko o čtyři měsíce je dohodou o dohodě budoucí. V žádném případě komplexní a dlouhodobé řešení ekonomické krize, která se nedá zredukovat pouze na spor mezi Řeckem a zbytkem eurozóny. Kompromisem s bojovnou řeckou vládou si eurozóna mimo jiné koupila potřebný čas pro rozmyšlení svého dalšího směřování.

Krize jako taková nevznikla a nebyla spuštěna v Řecku. Jejím prvotním hybatelem byly nedostatečně regulované finanční trhy, které zaplavily svět finančními deriváty a v roce 2008 spustily krizi ve Spojených státech. Ve výše zmíněném roce činil veřejný dluh Řecka necelých 110 procent HDP. Po pěti letech samoúčelných úsporných škrtů se vyšplhal na neudržitelných 175 procent HDP. Z celkového objemu půjček zůstalo pro potřeby řecké vlády jedenáct procent, zbytek peněz byl využit na sanaci bank, vlastněných především Němci a Francouzi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru