Může situaci Romů v Česku zlepšit Strategie romské integrace do roku 2020, kterou nyní přijala vláda? Skepse napovídá, že šance jsou asi takové jako u předchozích pěti strategií, s nimiž přicházely minulé kabinety, zatímco postavení Romů se dál zhoršovalo. Faktem ale také je, že Sobotkova vláda teď přichází i s něčím, k čemu se předchozí vládní garnitury nikdy neodhodlaly - s myšlenkou pozitivní diskriminace.

Samozřejmě tenhle výbušný termín v materiálu nenajdete. Vše je formulováno mlhavě a v podmíněném duchu, aby bylo možné kdykoliv vycouvat. Takže se nedočtete, že Romové budou přednostně podporovanými uchazeči o zaměstnání. Ale vláda vyzývá úřady práce, aby zařazovaly "žadatele ohrožené ve zvýšené míře rasovou diskriminací mezi prioritní skupiny, kam by spadali i příslušníci jiných menšin".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru