Prezident Miloš Zeman jmenuje kandidáta hnutí ANO Roberta Pelikána ministrem spravedlnosti, a to zřejmě ve druhém březnovém týdnu. Dosavadní první náměstek ministryně Pelikán to v úterý řekl novinářům po schůzce na Pražském hradě.

"Většinu času jsme hovořili o situaci v resortu, o situaci v justici, o jednotlivých záměrech na ministerstvu," popsal setkání s prezidentem nastupující ministr Pelikán. Schůzku chápe tak, že mu prezident vyjádřil podporu. Zeman se zajímal o strategii směřování justice, problém insolvenčních mafií, zákon o státním zastupitelství či nový občanský zákoník.

K odchodu ministryně Válkové se prý v hovoru už nevraceli. "Pan prezident myslím dobře chápe, že tohle není moje věc," podotkl Pelikán. Zároveň řekl, že s Válkovou chce plynule spolupracovat i nadále.

Kandidát na ministra Pelikán: Občanský zákoník nebudeme radikálně přepisovat - čtěte ZDE

Pelikánovo jmenování by se mělo uskutečnit až ve druhém březnovém týdnu proto, že v prvním týdnu měsíce je prezident zaneprázdněn. Počátkem týdne letí do Spojených států, kde vystoupí na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti. Poté bude na třídenní návštěvě Plzeňského kraje.

Prezident zároveň přijal demisi dosavadní ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), která rezignovala k 1. březnu. Na Twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Válková dlouhodobě čelila kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice.

Zeman přitom původně prohlásil, že přijetí rezignace Válkové ještě zváží. Na vyjasnění jeho postoje čekal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), který už dříve avizoval, že je poté připraven Pelikána na ministra navrhnout.

Pelikán i stranický šéf hnutí ANO Andrej Babiš uváděli, že Válková odchází na vlastní žádost. Ministryně ale později v médiích prohlásila, že rezignovala na přání hnutí. Babiš potom přiznal, že pokud by nepodala demisi, ANO by navrhlo její odvolání. Podle něj byla nejvíce kritizovaným ministrem hnutí, mnohdy prý oprávněně. Ministryně s tím ale nesouhlasí.

DVTV: Rezort spravedlnosti vezmu pevně do rukou, tvrdí Pelikán