Západoevropské akciové trhy v pondělí výrazně posílily a jejich hlavní index vystoupil na nové maximum za posledních sedm let. Burzy podpořila páteční dohoda o prodloužení úvěrového programu pro Řecko.

Index FTSEurofirst 300 stoupl o 9,87 bodu a den uzavřel vyšší o 0,65 procenta na hodnotě 1535,08 bodu, nejvyšší úroveň od počátku roku 2008. Na nový rekord se vyhoupl německý index DAX, který tak od začátku letošního roku získal už asi 13 procent.

Investory povzbudila k nákupům dohoda Řecka s eurozónou o prodloužení záchranného programu o čtyři měsíce. Řecko ale bude muset předložit plány reforem a dodržovat dříve dohodnuté rozpočtové cíle.

"Překonali jsme první překážku, Řecko teď ale bude muset přijít se seriózními opatřeními," řekl agentuře Reuters Peter Dixon z německé Commerzbank. "V nejbližších měsících se bude dál intenzivně jednat, což možná povede ke zvýšenému kolísání na trhu," dodal.

Z významných burzovních indexů mírně klesl jen londýnský FTSE 100. Srazil jej téměř pětiprocentní propad akcií banky HSBC, jejíž loňský zisk klesl o 17 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru