Soudcovská unie vytáhla do boje za postavení soudců coby elity národa v očích veřejnosti. I tak lze vnímat její výzvu vládě, aby přijala usnesení, že v případě doplatků soudcovských platů justice ustoupila pro dobro společnosti. Jestli ale něco snižuje kredit soudců, pak skutečnost, že se jejich profesní sdružení dožaduje pohlazení od ústavních činitelů, na jejichž konání má soudní moc dohlížet.

Je fakt, že v poslední době utržil soudcovský stav hned několik ran, jež mohly otřást jeho sebevědomím. Jeho vrcholní reprezentanti souhlasili s dohodou, v níž se vzdali práva na úplné dorovnání části svých platů, o kterou je chybným výpočtem připravili vládní úředníci. Přitom se místo jakékoliv omluvy ze strany státu soudci dočkali vyhrožování, že pokud neustoupí, povede to k napětí mezi nimi a veřejností. Jestli by ale na někoho měla veřejnost zanevřít, tak na ty, kdo celou mzdovou lapálii způsobili. Kdo to byl, dodnes nevíme.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru