Ázerbájdžánská centrální banka v sobotu devalvovala kurz domácí měny vůči americkému dolaru o 33,5 procenta. Zakavkazská země bohatá na ropu a plyn trpí stejně jako sousední Rusko propadem světových cen ropy, které od poloviny loňského roku ztratily asi polovinu své hodnoty.

Oficiální kurz manatu centrální banka stanovila na 1,05 za dolar. V pátek kurz činil 0,7862 manatu za dolar, uvedla agentura AP.

Devalvace má podle banky "podpořit diverzifikaci ázerbájdžánské ekonomiky, podpořit její mezinárodní konkurenceschopnost a garantovat stabilitu platební bilance".

Centrální banka již na počátku týdne zrušila zavěšení manatu na dolar a začala používat k řízení jeho kurzu měnový koš dolaru a eura. Uvedla přitom, že kurz měny bude napříště pomocí intervencí udržovat v omezeném pásmu vůči tomuto koši.

Ázerbájdžán byl zasažen ekonomickou krizí v Rusku méně než jiné země bývalého Sovětského svazu, jeho ekonomika je ale silně závislá na vývozu ropy. Ropa a plyn se na vývozu země podílejí 95 procenty a tvoří 75 procent vládních příjmů, uvedla agentury Reuters.

Centrální banka kvůli propadu ropných cen musela v posledních měsících vydávat značnou část devizových rezerv na udržení kurzu manatu. Jen za leden její rezervy kvůli intervencím klesly o jednu miliardu dolarů na 12,7 miliardy USD (307 miliard korun).

Vláda v letošním roce plánuje ekonomický růst v tempu 4,4 procenta, tento výhled je ale založen na průměrné ceně ropy 90 dolarů za barel. Nyní se cena barelu severomořské ropy Brent pohybuje kolem 60 dolarů.