Před pětadvaceti lety přijel prezident Václav Havel do Washingtonu. A právě díky Havlovi se bývalé sovětské satelity později staly členy NATO. Zvláště mladší televizní diváci, kteří si přelomové události let 1989 a 1990 nepamatují z první ruky, by si z nedávno odvysílaného seriálu České století mohli odnést podivný dojem.

Obraz Václava Havla coby ráčkujícího medvídka ve svetru, který se tak nějak rozpačitě a konspiračně stal československým prezidentem. Právě mladší ročníky by ale měly vědět jednu věc. Ze všech východoevropských osobností, které revoluční rok 1989 vynesl do státnických pozic, má Havel největší zásluhu na tom, že bývalé sovětské satelity se staly součástí bezpečnostního a politického prostředí demokratického Západu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru