Poslední dobou narůstá trend singles. Jedná se jistě o sociologický fenomén, ale do velké míry i ekonomický. Má co do činění se specializací a ekonomickou soběstačností. Žena již muže ekonomicky nepotřebuje, ale ani naopak.

Obecně vzato je specializace krásná věc. Člověk je zvyklý, že od trhu dostává to nejlepší, co v dané kategorii existuje. Pokaždé má velký výběr, a když mu daný produkt nevyhovuje, zvolí jiný. Nikde není třeba se vázat, naopak, je třeba se odvázat. Na tom je postavený konkurenční princip: pekař je zde, protože dělá pečivo. V momentě, kdy si zlomí nohu, jdete za jiným.

Na tom není samo o sobě nic špatného, takto je trh stavěn. Nejde vám o pekaře, jde vám o pečivo. Pekaře vnímáte jako poskytovatele jisté specializované vlastnosti - tedy chleba, rohlíků, koláčů a tak dále. My sami jsme také většinou specialisté na něco, takže většinu života fungujeme v módu specializační směny. Jenže život sám tak žít nelze.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru