Ukrajinská bezpečnostní rada státu v noci na čtvrtek schválila návrh prezidenta Petra Porošenka pozvat do země mezinárodní mírové jednotky. Oznámil to tajemník rady Oleksandr Turčynov. Podle představ Kyjeva by tyto síly měly být rozmístěny v Donbasu podél frontové linie a na hranici s Ruskem.

Příslušnou výzvu adresovanou Radě bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropské unii by podle šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany nyní mělo připravit ministerstvo zahraničí. Její konečné schválení pak přísluší parlamentu.

Turčynov dodal, že rada toto rozhodnutí přijala s ohledem na neustálé porušování mírových dohod Ruskem a "ilegálními ozbrojenými skupinami v Donbasu" kontrolovanými Moskvou.

Návrh na pozvání přednesl Porošenko ve středu večer na zasedání bezpečnostní rady státu. Odůvodnil to tím, že Rusko podle něj neplní mírové dohody. 

"Předběžně" už mírovou misi konzultoval s prezidenty Francie a Ruska a německou kancléřkou minulý týden při summitu v Minsku. Nyní Porošenko hodlá zahájit další konzultace se zahraničními partnery.

Podle BBC bude o situaci na Ukrajině ve čtvrtek telefonovat čtveřice účastníků minského summitu.

Rusko má výhrady k plánu na povolání mírové mise

Povolání mírových sil na východ Ukrajiny může vyvolat erozi minských mírových dohod, řekl šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. "Minské mírové dohody s žádným takovým opatřením nepočítají," dodal.

Jeho slova podpořil i stálý ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin. Porošenkův návrh podle něj vyvolává podezření, že Ukrajina chce minské dohody pohřbít. "Podle minských ujednání mohou (separatisté) v Doněcké a Luhanské republice vytvořit vlastní milice a pozorovatelské úkoly byly svěřeny Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě," řekl Čurkin. "Kyjev by se měl zabývat stažením těžké bojové techniky a nepředkládat nové návrhy."

Nejasno mají v otázce možné mírové mise OSN doněčtí povstalci. Mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin ve čtvrtek prohlásil, že s podobným návrhem přišli vzbouřenci už na počátku konfliktu. "Tehdy jsme neuspěli. Pokud ale chtějí pozvat mírotvorce teď, ať to udělají, nejsme proti," konstatoval mluvčí.

Opačného názoru je vyjednávač doněckých separatistů Denis Pušilin. "Návrh na povolání mírových sil na rusko-ukrajinskou hranici je porušením minských dohod. Ukládají Ukrajině, aby veškeré problémy hranic konzultovala s povstalci a věnovala se jim až po místních volbách a reformě ústavy," řekl Pušilin agentuře DAN.

Porošenkovo vystoupení v bezpečnostní radě státu následovalo po středečním ústupu ukrajinských sil ze strategicky položeného města Debalceve na východě Ukrajiny. Prezident rovněž radě a parlamentu navrhl změny v zákonu o válečném stavu, aby usnadnil obranu země.

Z Debalceve se podle Porošenka dosud stáhlo 2475 ukrajinských vojáků, a to i s téměř 200 kusy vojenské techniky. "Vojáci splnili svou povinnost. Dokázali, že Ukrajina plní minské dohody," zdůraznil.