Na Západě se Boko Haram "proslavilo" hlavně loňským únosem téměř tří stovek školaček a krvavými atentáty. Nejde ale jen o radikální sektu či teroristickou organizaci. Má tanky, obrněné transportéry a jeho bojovníci ovládají podle agentury Reuters území o velikosti Belgie s pěti miliony obyvatel. Letos v lednu se hnutí pokusilo dobýt více než dvoumilionové nigerijské město Maiduguri a zaútočilo i na sousední státy Niger a Kamerun.

Základní fakta o Nigérii

Je nejlidnatějším státem Afriky s více než 174 miliony obyvatel a největší africkou ekonomikou.

Jde o bývalou britskou kolonii, nezávislost získala v roce 1960.

Je šestým největším čistým vývozcem ropy na světě podle údajů americké agentury EIA za rok 2013.

Nigerijská ekonomika roste tempem zhruba šest procent ročně, ale odhaduje se, že asi 70 % obyvatel je pod hranicí chudoby. Chudší částí je sever země.

Má federativní uspořádání. Na severu a jihovýchodě žijí hlavně muslimové (asi 50 % obyvatel země), na jihu a v centrální části převažují křesťané (přes 40 % Nigerijců).

V zemi působí několik povstaleckých skupin. Nejznámější je Boko Haram, která má na svědomí podle některých odhadů 15 tisíc obětí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.