Nedlouho před volbami musel izraelský premiér Benjamin Netanjahu ustoupit ve sporu o složení poroty Izraelské ceny, tamního nejprestižnějšího ocenění pro vědu a umění. Začátkem týdne Netanjahu odmítl jmenovat tři porotce kvůli jejich politickým názorům. V důsledku toho však autor bestsellerů a domnělý favorit literární ceny David Grossman oznámil, že se zříká své nominace. Jak informovala agentura AFP, nyní Netanjahu změnil názor. Stalo se tak po diskusi s generálním prokurátorem Jehudou Weinsteinem, jenž premiérovi řekl, že v předvolebním období by neměl dělat rozhodnutí související s Izraelskou cenou, jak popsal mluvčí ministerstva spravedlnosti Moše Kohen. Netanjahu usiluje o znovuzvolení ve volbách, které v Izraeli proběhnou 17. března.

Premiér začátkem týdne odmítl jmenovat dva porotce literární ceny Ariela Hiršfelda a Avnera Holcmana a dále porotce filmové ceny Chajima Šarira. Na své facebookové stránce to Netanjahu vysvětlil tím, že cena má podle něj stále radikálnější porotce „včetně antisionistů“ a „extremistů“, jak uvedl. „Situace, kdy vítěze Izraelské ceny vybírá malá a uzavřená skupina s extremistickými názory, se musí změnit,“ napsal Netanjahu. Ten od prosince loňského roku, kdy svoji rezignaci podal ministr školství Šaj Piron, dočasně vykonává i jeho funkci, a z titulu prozatímního ministra školství tudíž dohlíží i na výběr poroty.

Netanjahuův úřad uvedl, že premiér bude respektovat názor generálního prokurátora a před volbami nehodlá do složení poroty zasahovat. Izraelská cena se od roku 1953 uděluje vždy na jaře na oslavu Dne nezávislosti Izraele. Ocenění se udílí v kategoriích pro literaturu, umění, hudbu a vědu, vítěz získává 20 tisíc dolarů.

Spisovatel Grossman, nositel hned několika mezinárodních cen, ve čtvrtek uvedl, že na protest proti „Netanjahuově čistce“ ze soutěže odstupuje. Po Grossmanově oznámení své rezignace ze solidarity podalo dalších osm porotců a v Izraelské ceně zůstali jen dva – oba v kategorii pro film, jak v pátek napsal deník Haarec. Izraelský veřejnoprávní rozhlas tentýž den citoval Ariela Hiršfelda, jednoho z literárních porotců, které Netanjahu odmítl jmenovat. Hiršfeld řekl, že je připraven se do poroty vrátit, pokud se vrátí i ostatní porotci a kandidáti na cenu.

Grossman, spisovatel a aktivista, patří k nejhlasitějším levicovým kritikům izraelské politiky vůči Palestincům, již nyní ztělesňuje právě lídr izraelské pravice Netanjahu. „Rozhodl jsem se tak v reakci na zastrašovací kampaň premiéra vůči nejvýraznějším osobnostem izraelské vědy a umění,“ řekl Grossman televizi Channel 2. „Netanjahuův krok je cynický a zničující. Narušuje svobodného ducha, myšlení i tvořivost Izraelců. Odmítám s tím mít cokoliv společného,“ dodal.

Stejné televizi poskytl rozhovor také další známý izraelský romanopisec Amos Oz. „Netanjahu nechce jen vyměnit porotu, chtěl by vyměnit i spisovatele. Po pravdě by asi nejraději vyměnil i média,“ řekl. Spisovatel Chaim Be’er, jenž byl na literární cenu také nominovaný, dokonce Netanjahuův krok přirovnal k praktikám někdejšího Sovětského svazu.