Vladimir Iljič Uljanov, známý jako Lenin, má nyní nejvěrnější následovníky svého odkazu asi v centrálních bankách. Otec komunistické revoluce prohlásil, že nejlepší způsob, jak zničit kapitalistický systém, je zničit jeho měnu. Jak jinak označit záporné úrokové sazby než záměr poškodit vlastní měnu?

V rámci svého peněžního inženýrství centrální banky v eurozóně, Švédsku, Švýcarsku a Dánsku začaly od loňského léta zavádět záporné úrokové sazby. Zlomily historickou zkušenost, že úrok je odměna, kterou dlužník platí věřiteli za poskytnutí půjčky. Již třetina státních dluhopisů v Evropě tak má záporné výnosy a ECB je začne vykupovat, aby byly ještě nižší. Vlády získávají krátkodobé půjčky, kde splatí míň, než si půjčily. Ze strany institucionálních investorů, jako jsou banky, pojišťovny a penzijní fondy, jsou nákupy dluhopisů akt zoufalství, protože regulace jim neumožňuje držet jiná aktiva než dluhopisy.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.