Zatímco Estonci jako první volili přes internet a Britové vyřídí na dálku prakticky libovolnou úřední záležitost, v Česku končí pokusy o zavedení moderních technologií do státní správy spíše skandály. „Estonsko bylo ještě před pětadvaceti lety součástí Sovětského svazu. Přitom elektronickou agendu tam mají už patnáct let, zatímco u nás pořád vidíte ministry, jak tahají stohy papírů,“ hodnotí českou pozici bývalý viceprezident Microsoftu Jan Mühlfeit.

Ten se s řadou dalších odborníků účastnil čtvrteční konference o digitální ekonomice, kterou ve spolupráci s britským velvyslanectvím uspořádal přímo ve sněmovně její hospodářský výbor.

Špatný dojem z českých pokusů o elektronické vládnutí chce napravit poslanec Ivan Pilný (ANO), shodou okolností Mühlfeitův bývalý kolega z tuzemské pobočky Microsoftu. Poslancům by měli radit přední odborníci na informační technologie. Pilný slibuje, že nepůjde o další z mnoha komisí, které nebudou mít žádné výsledky.

Pracovní skupina by měla spolupracovat s hospodářským výborem sněmovny, v jehož čele stojí přímo Pilný. „Vznikne tím oficiální struktura, která může vytvářet nátlak. Přece jenom jako hospodářský výbor ovládáme rozpočty některých organizací a ovládáme legislativu,“ řekl Pilný v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Budeme s exekutivou spolupracovat na tom, aby se alespoň některé věci dělaly správně. Výbor má šanci věci propojovat a skutečně řešit problémy,“ dodává.

Dana Bérová, foto: František VlčekV nové pracovní skupině zasedne maximálně deset lidí. „Kromě několika poslanců tam budou i odborníci, které jsem do té skupiny pozval. Jmenovat můžu třeba Danu Bérovou v oblasti e-governmentu, pozvali jsme také prezidenta ICT unie Svatoslava Nováka a další. Tedy lidi, kteří zastupují jednotlivé sféry digitální ekonomiky,“ vysvětlil Pilný.

Rozvoj digitálních technologií má podpořit růst českého hospodářství. „Myslím, že jsou dvě ekonomiky. Jedna je ekonomika zdrojů a druhá je ekonomika talentů. A ta česká už rozhodně ekonomikou zdrojů není, nezbývá nám tedy než se orientovat na talenty. Je čas v tom něco začít dělat. Ovlivňuje to život lidí, průmysl, zdravotnictví, zemědělství, bude to mít dopad na zaměstnanost,“ varuje předseda hospodářského výboru.

S bývalým kolegou Mühlfeitem se shoduje také v tom, že ve veřejné sféře zatím chybějí digitální lídři, tedy lidé, kteří by informační technologie popularizovali a aktivně prosazovali. „Mluvil jsem s kolegyněmi z Británie a ona to není otázka peněz. Je to spíš otázka toho, kam je nasměrujeme a čím digitální ekonomiku podpoříme. Je potřeba utratit mnohem méně peněz, ale mnohem sofistikovanějším způsobem.“

Dosavadní pokusy o digitální strategie podle něj krachovaly, protože je vlády nebraly vážně. „Hledám ostrůvky pozitivní deviace v exekutivě i parlamentu, které by mi pomohly to postrčit dál, abychom se nebavili jenom o dálnicích a budování Temelína. Budoucnost ekonomiky je v diverzifikaci, nemůžeme být pořád závislí jenom na automobilové výrobě a strojírenství.“

Inspirací pro digitální budoucnost by mohly být zkušenosti z Dánska nebo Velké Británie. „Všechno, co se ve Velké Británii udělá, je primárně digitalizováno. V Dánsku je národní úřad pro digitalizaci a každý Dán má datovou schránku. Tento úřad ovládá peníze a strategii, zatímco tady je to roztříštěné po jednotlivých ministerstvech a každé si dělá, co chce. A to nemluvím o šílených projektech typu Opencard nebo S-karet, které jsou v zásadě správné, ale jejich implementace je házení peněz do černé díry. Způsob, jakým se to řídí, je katastrofický,“ dodává poslanec.

Konference na Twitteru

Ve sněmovně se k tématu konala mezinárodní konference Digitální cesta k ekonomickému růstu. Zajímavosti z jejího průběhu najdete na Twitteru pod hashtagem #digital_CZ.

Velká Británie je spolupráci s českými poslanci nakloněna. „Jsou plány na digitální česko-britskou pracovní skupinu, což by bylo výborné pro sdílení zkušeností a know-how. Ivan Pilný a jeho kolegové přijedou do Británie, budeme na tom společně pracovat,“ oznámila na konferenci ve sněmovně britská velvyslankyně Jan Thompsonová. Přínosy digitální ekonomiky pak přiblížila Susannah Simonová z ministerstva obchodu a inovací. „Britská vláda ušetřila miliardy jednoduše tím, že si lidé mohou vyřídit silniční daň sami on-line,“ řekla.

Bývalý manažer Microsoftu Mühlfeit poté přidal ještě zkušenost z Finska: „Mají tam výbor pro budoucnost, takový think-thank nejlepších poslanců ze všech stran. Většinou tomu předsedá opozice a přemýšlejí, co bude Finsko dělat za pět, za deset let.“

Kolik konkrétních řešení nabídne česká pracovní skupina, na to si musíme ještě počkat. „Je to možná příliš ambiciózní, protože moji předchůdci takhle nefungovali,“ připouští Pilný. „Ale doufám, že tím pohneme.“