Dovolte nejprve podobenství. Znám muže, je mu přes 70 let, žije v malé vesnici na jižní Moravě a celý život byl veterinářem. Když mu po operaci srdce bylo hůře než před ní, zaslechl při odchodu z ordinace slova o tom, co by tak asi ještě chtěl, ve svém věku... Sedl si k internetu, našel jiného doktora a rozhodl se pro řešení, které předtím nikdo nezvolil. Od té doby je bez potíží.

Ten člověk symbolizuje, že lze držet současnost i budoucnost ve vlastních rukou. On sám určuje chod událostí, pokud je to jen trochu možné a zbývá naděje na úspěch. Většina mých pacientů naproti tomu na otázku, kdo je v minulosti operoval a jaký výkon jim provedl, pouze pokrčí rameny. Jako by jim nezáleželo na životě a jejich vlastní budoucnosti a především jako by zodpovědnost za svůj život mohli přenést na někoho jiného.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Svět se schází, debatuje, vydává prohlášení a čeští politici mlčí nebo jen šeptají.
  • V téhle situaci si člověk říká, že by mohl být i pyšný na někoho, kdo se nahlas ozve a vyjádří, kam tato země stále patří a chce směřovat.
  • Takový hlas tady však bohužel neslyším.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru