Pohled ze Země na vesmír je úchvatný - ale v mnoha ohledech klamavý: zdá se nám, že všechno se točí kolem nás. Zjišťování, že je to jinak, bylo dlouhé a bolestné, mimo jiné i proto, že neexistovala možnost dívat se odjinud.

Americká kosmická agentura NASA nyní takový pohled umožnila i těm, kdo se nemohou vypravit do vesmíru v kosmické lodi. V klipu A View From The Other Side vidíme Zemi, Slunce a blízký vesmír z Měsíce, přesněji řečeno, z paluby kosmické lodi vznášející se nad jeho povrchem. Kdyby existovali Měsíčňané, mohlo by video být doličným materiálem v jejich inkvizičních procesech proti lunárním heretikům odmítajícím věřit, že Měsíc je středem vesmíru...

Ještě zajímavější jsou ty pasáže videa, které ukazují odvrácenou stranu Měsíce. Ten má tzv. vázanou rotaci, to znamená, že se k nám otáčí stále jen jednou polokoulí. Co je na druhé, to bylo dlouho záhadou. Jules Verne v jednom ze svých románů nechává posádku kosmické lodi vystřelené dělem prolétávat nad odvrácenou stranou pro jistotu, když je ve stínu. Smějí ji spatřit jen v kratičkém záblesku exploze meteoritu - a pak se dohadovat, jestli opravdu viděli kultivovanou osídlenou krajinu, nebo to byl pouhý přelud.

Skutečný pohled na odvrácenou stranu nabídla například sovětská sonda Luna 3 roku 1959, snímky ale byly velmi nekvalitní. Její fotoaparát ještě pracoval s klasickým filmem, který se na palubě automaticky vyvolal, oskenoval a bod po bodu odeslal na Zemi.

Použitelné snímky vznikly až o deset let později v rámci ruského programu Zond a amerického Apollo. V květnu 1969 se Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan na palubě Apolla 10 stali prvními lidmi, kteří odvrácenou tvář Měsíce spatřili na vlastní oči.

Kultivovaná krajina Vernových hrdinů tam nebyla, viděli ale jinou záhadu: na rozdíl od polokoule přivrácené k Zemi tu nejsou žádná měsíční "moře", tedy velké oblasti vyplněné tmavou lávovou horninou. Celý povrch odvrácené strany je světlý a hustě pokrytý krátery. Přesný důvod vědci neznají; jedna z posledních hypotéz tvrdí, že na formování přivrácené strany mělo vliv teplo vyzařující ze Země v časech, kdy se Měsíc formoval.