Kdo je Robert Pelikán, budoucí ministr spravedlnosti? Podle vlastní charakteristiky právník, který věří, že právo je cesta ke spravedlnosti. Zní to velkolepě a nelze pochybovat, že nástupce Heleny Válkové bude motto naplňovat s veškerou energií svých pětatřiceti let. Problémy jsou v podstatě jen dva. Aby té energie nebylo příliš. A aby na cestě za Pelikánovou představou spravedlnosti příliš netrpělo právo.

Všichni, kdo Roberta Pelikána znají, se shodnou, že je mimořádně inteligentní, ale také mimořádně přesvědčený o své pravdě. Jeho právní blogy, které psal do roku 2012, jsou jazykově a argumentačně vybroušené, leč zároveň skrze ně prosvítá až jakobínské přesvědčení, že autor je důstojníkem armády dobra, povolané potřít zlo světa.

V kauze "uplácení" exposlanců ODS Petrem Nečasem například bezvýhradně převzal názor žalobce Ivo Ištvana a napsal, že "neuspěje-li státní zástupce se svou právní kvalifikací u soudu, pánbůh s námi". Ištvan neuspěl - soud stíhání zastavil, Tluchoř, Šnajdr a Fuksa nyní chtějí po státu 12 milionů korun jako odškodné za dobu strávenou ve vazbě. Dokáže se ministr Pelikán vyrovnat s faktem, že právních výkladů může být více, nebo bude náchylný podléhat pokušení různými cestami prosadit za každou cenu to, co pokládá za spravedlivé? Tedy prostě to nějak zařídit, jak praví heslo Andreje Babiše, který si Pelikána právě pro razanci a "tah na branku" oblíbil.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Mnohé z Pelikánova dosavadního působení naznačuje, že smyslu pro konsenzus, který je pro kvalitní řízení komplikovaného systému justice klíčový, příliš nepobral. Byl to on, kdo spustil konflikt se státními zástupci, již usilují o zákon, který by jim zaručil co největší nezávislost na politicích. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dokonce řekl, že Pelikán, ještě jako první náměstek Heleny Válkové, chtěl dostat státní zástupce zpět pod kontrolu ministerstva spravedlnosti. Pelikán to odmítá, ale válka je vyhlášena. A je jasné, že ministr spravedlnosti s politickým krytím Andreje Babiše, který logicky nemůže mít zájem na dalším "zdivočení" státních zástupců, má v rukou mocnější zbraně. Silová řešení bohužel nezakládají klid, ale jen nové konflikty v budoucnosti.

Justice je zavalená haldou problémů, na kterých Helena Válková ztroskotala. Pelikán je může zvládnout. Musel by ale pochopit, že absolutní ambice a přesvědčení o vlastních pravdách jsou dobrými sluhy jen do jisté míry. A rozpoznat moment, od kterého se stávají zlými pány.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru