Poslanci a předsednictvo hnutí Úsvit se dohodli na založení nové politické strany. Chtějí, aby vznikla nová platforma pro hájení národních zájmů, spolupracovat má mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Na tiskové konferenci to v úterý oznámili zástupci hnutí. 

Pro usnesení prý hlasovalo 10 ze 12 přítomných poslanců. Podle šéfa Úsvitu Tomia Okamury to znamená zrušení hnutí Úsvit a převedení vlivu hnutí na poslanecký klub. "Celou věc chápu jako pokus o převzetí vedení Úsvitu a pokus o jeho likvidaci," řekl také Okamura.

"Já osobně nesouhlasím s plánem hnutí zrušit a nesouhlasím se zrušením programu, za který jsme byli všichni do Poslanecké sněmovny zvoleni," dodal. Podle něj by o všem měla rozhodnout členská konference, a nikoliv tři lidé z předsednictva. Okamura teď chce členskou konferenci svolat. 

"Poslanecký klub hnutí Úsvit pověřuje své nezávislé poslance a aparát klubu založením nové politické strany, která kooptuje do svých politických orgánů poslance hnutí Úsvit a Věcí veřejných," přečetl z usnesení poslaneckého klubu jeho místopředseda Petr Adam. Ideovým východiskem nové strany má podle něj být pozitivní, nepopulistická ochrana národních zájmů.

Založení nové politické strany v úterý podpořilo i předsednictvo hnutí, uvedl předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. Ten se šéfem klubu stal v lednu, když proti vůli Okamury nahradil tehdejšího šéfa Radima Fialu.

Černoch odmítl, že by šlo o puč proti Okamurovi. I on se podle něj může stát členem nové strany. "Puč je, pokud část poslanců odejde k jiné straně nebo vystoupí z klubu nebo chce svrhnout předsedu. Nic takového nenastalo," řekl Černoch. Nová strana by se podle něj měla vrátit k základním tématům Úsvitu, jakým byla třeba přímá demokracie. "Já nechci být na straně rasismu a xenofobie a vnímán pouze jako ten, který tady bude šmahem řešit jenom muslimy nebo imigranty," poznamenal.

Nabídku vstoupit do nové strany Okamura prý nedostal a ani to neplánuje. "Budu vždy členem hnutí Úsvit," dodal Okamura. Nedávno odvolaný předseda klubu Radim Fiala, který aktivity kolegů nepodpořil, označil jednání poslanců Úsvitu za zkratkovité a připomenul jim, že do Sněmovny se dostali jen díky Okamurovi. Odsoudil zároveň, že rozhodnutí o vytvoření nové strany padlo za zády předsedy hnutí.

Deset ze 14 členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany pro "pozitivní a nepopulistické" hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Nové uskupení má být na rozdíl od Úsvitu otevřené všem zájemcům o vstup. Okamura tvrdí, že to je jen zástupný důvod. Sám prý plánoval vytvořit kolem Úsvitu zastřešující platformu, kam by mohli vstoupit i další lidé.

To, že Úsvit nemohl přijímat nové členy, bylo podle Černocha právě jedním z hlavních důvodů založení nové strany. Nová strana podle něj bude fungovat na standardních demokratických principech. Bez členské základny strana nemůže fungovat, míní.

Hnutí Úsvit vzájemné spory oslabují opakovaně. Část čtrnáctičlenného poslaneckého klubu v lednu tvrdě kritizovala a následně odvolala Fialu. Vadily jim jeho údajně příliš neformální a kamarádské vztahy k zástupcům jiných stran, příliš úzká spolupráce se Stranou práv občanů a prezidentem Milošem Zemanem. Kritizovali také údajně nedostatečnou týmovou práci nebo to, že se Fiala odmítal více se vymezit vůči předsedovi hnutí Okamurovi, například v otázkách tábora v Letech nebo islamizace.

I Okamura řekl, že mu bylo vyčítáno to, že je příliš protiislámský.

Kvůli sdílení příspěvku s výzvou k obtěžování muslimů v Česku, například "venčením prasat" kolem mešit, poslanci nedávno pokárali přímo Okamuru, který se dlouho zdál být jasným vůdcem hnutí. To dříve v názvu mělo i jeho jméno.

Podle ČSSD připomíná dění v Úsvitu Věci Veřejné. "Silně mi to připomíná minulé volební období a situaci v poslaneckém klubu Věcí veřejných. Myslím si, že to, co se děje v těchto dvou klubech, je velmi podobné," komentoval dění v klubu Úsvitu Sklenák. 

Opoziční ODS ani KSČM štěpení Úsvitu nepřekvapilo. Komunisté se ale stavějí proti tomu, aby ve sněmovně vznikaly nové strany, které neprošly volbami, řekl poslanec Stanislav Grospič. "Mě nepřekvapuje, že některá nová hnutí, která účelově vznikala, mají problémy s tím, udržet si svoji identitu, a že ti lidé uvnitř hledají nějaké alternativní politické cesty," poznamenal k tomu předseda ODS Petr Fiala.

Politologové: Strana bez Okamury bude slabá

Nově vznikající strana kolem poslanců hnutí Úsvit nemá podle politologů reálné šance výrazně zabodovat u veřejnosti. Pokud se rozhodli odtrhnout od svého lídra Tomia Okamury, ztratí s jeho osobou i hlavní magnet pro voliče. Žádnou jinou tak výraznou osobnost mezi sebou nemají a program založený na pozitivní ochraně národních zájmů nestačí, shodli se odborníci.

Opoziční hnutí Úsvit bylo postaveno na osobnosti Okamury a bez něj jsou šance nového uskupení velmi malé, řekl Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Ukazují to podle něj i příklady podobně orientovaných stran z minulosti - třeba odštěpení některých republikánů od strany Miroslava Sládka skončilo před lety fiaskem.

Politolog Jan Outlý připomněl, že i podle sociologických dat je zřejmé, že voliči Úsvitu se výrazně identifikují s Okamurou, a ne se stranou či jejím programem. "Zbaví se své tváře, své ikony a nikoho jiného tak výrazného tam nemají," uvedl Outlý k iniciativě poslanců, kteří chtějí mimo jiné spolupracovat s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou.

Úsvit se podle Mareše odlišuje od jiných stran velmi netypickou strukturou - má centrální vedení s dominantním lídrem bez místních organizací, po dvou letech existence jen několik členů, zvláštní vazby na poslanecký klub, v němž působí i nestraníci či členové Věcí veřejných. Rozhodnutí poslanců hnutí Úsvit je velmi riskantní, soudí Mareš. Zatímco Okamura má i po stranické roztržce přece jen naději udržet si vliv na politické scéně, perspektivy nově vznikající iniciativy jsou podstatně horší, míní Outlý.

Okamura v úterý prohlásil, že snahu svých kolegů chápe jako pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci, který se odehrál za jeho zády. Právo rozhodnout o budoucnosti strany má podle něj jedině členská konference, kterou chce Okamura svolat. Poslanci, kteří se proti němu postavili, chtějí podle svých slov nepopulisticky hájit národní zájmy a vybudovat klasickou členskou základnu.