Ze všech sdělení a komentářů, které se objevily v souvislosti s návštěvou kancléřky Merkelové a prezidenta Hollanda v Moskvě, a následné bezpečnostní konference v Mnichově je rozhodující jedno: Rusko je zásadně nespokojeno s tím, jak vypadá současný svět, jenž svou podobu získal v posledních pětadvaceti letech. Z Kremlu po dlouhé době zaznělo něco, čemu je nejen možné, ale nutné věřit.
Jestliže žádný z aktérů moskevské schůzky čekajícím novinářům nic konkrétního nesdělil, pouze Putinův mluvčí Peskov řekl, že jednání byla konstruktivní, v sobotu se v Mnichově událo cosi, co se na tak důležitých fórech vidí jen zřídkakdy. Ruský ministr zahraničí, jenž je považován za vynikajícího profesionála, za své vystoupení sklidil nesouhlasné bučení a otevřený posměch.
Vzhledem k tomu, že se snažil prezentovat anexi Krymu jako příklad dodržování norem mezinárodního práva a Charty OSN, a sjednocení Německa (na platformě smlouvy 4+2, jejímž signatářem byl SSSR) za jejich porušení, to ani nemohlo dopadnout jinak. Podstatné přitom je, že se Lavrov nezbláznil, ale spolehlivě splnil zadání, které v Kremlu dostal.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru