Souhlasíte, aby pro všechny občany krom bílých Čechů platily přísnější zákony? Referendum s takovou otázkou by bylo absurdní a protiústavní. Přesto ne nepodobné tomu, které se odehrálo o víkendu na Slovensku. Většina rozhodovala o tom, zda menšina, která si své vlastnosti nevybrala (homosexuálové) smí nebo nesmí mít stejná práva (státní uznání partnerských svazků), jako ostatní.

Slováci zachovali rozvahu a nebezpečné referendum "o rodině" ignorovali. Zúčastnilo se jen 21 procent voličů, k platnosti by byla třeba padesátiprocentní účast. Ukázalo se, že xenofobie a předsudky nemají u našich sousedů takovou sílu, aby vyhnaly lidí k urnám. V případě hypotetického českého referenda "o národě" bych si tím ale už tak jistý nebyl.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru