V uplynulých dnech rezonovalo našimi médii téma ročního působení vlády premiéra Bohuslava Sobotky. Poněkud ve stínu však zůstala vědní politika, ačkoliv programové prohlášení vlády obsahuje jasný závazek na podporu vyváženého a efektivního řízení vědy, výzkumu a inovací tak, aby jejich výsledky přispívaly ke společenskému a hospodářskému rozvoji České republiky a byly dlouhodobě udržitelné.

Nezájmu médií se ovšem nelze divit. Podporou vědy a vzdělávání v této zemi se zaklínaly takřka všechny polistopadové vládní garnitury. Dalo by se proto očekávat, že věda a vzdělanost v této zemi jen pokvetou. Není však třeba sofistikovaných rozborů, abychom zjistili, že česká věda tak úplně nevzkvétá. Důvodů je jistě celá řada: od problematické struktury financování výzkumu na národní úrovni přes výrazné deformace vědecké scény nechvalně známým kafemlejnkem až třeba po neochotu některých aktérů na scéně výzkumu a vývoje naslouchat trochu více těm druhým.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.