Původně se hovořilo o tom, že by měla druhá generace kurzarbeitu fungovat od ledna, pak od jara… Jak je tomu v současné době?

Na jaře to rozhodně nebude, teď se hovoří o 1. červenci. I když pochybuji, že se vše stihne v termínu, to nemůže vyjít. V únoru by měl být návrh teprve projednávaný a zamířit do Poslanecké sněmovny. Kurzarbeit se musí následně doplnit do zákona o zaměstnanosti. Otázkou také je, jak rychle vše projde Senátem. Závisí to pochopitelně na tom, jak bude návrh vypadat, protože poslanecká iniciativa je nezměrná. Je možné, že bude Senát bojovat, aby se návrh upravil a šel zase zpátky.

Prvnímu kurzarbeitu (projekt Vzdělávejte se pro stabilitu) bylo vyčítáno, že přišel pozdě, nevypadá jeho druhá verze na něco podobného? 

Nebudu nic popírat, pozdě by bylo, i kdyby začal fungovat už teď. Ale my si říkáme, že, když jsme tomu všichni - sociální partneři i zástupci vládní strany - věnovali tolik času a vyjednávání, tak je potřeba to dotáhnout do konce. Aby byl kurzarbeit zakotvený v právním řádu a dal se kdykoliv použít. Nevíte, kdy přijde povodeň, nevíte, kdy přijde vlna ekonomických problémů, musíte na ně být připravení.

U nás je kurzarbeit, jak zmiňujete, určený pro případy přírodních katastrof a ekonomických krizí. V Německu existuje například ještě sezonní kurzarbeit. Proč je tomu u nás jinak?

S kurzarbeitem se začínalo v době krize, původní myšlenka byla, aby byl využitelný pro obdobné situace. Časem jsme došli k tomu, že se zaměření rozšíří a že by měl napomoci firmám i v případě přírodních katastrof. Původně existoval návrh, aby byl využitelný i při strukturálních změnách v podnicích a podobně. Od toho se ale odstoupilo. Podle nás by to totiž bylo zneužitelné - český člověk je v tomhle ohledu opravdu vynalézavý.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.