Demokracie a věda zdánlivě nemají mnoho společného. Například fyzikální zákony v parlamentu zatím pořád ještě odhlasovat nejde. Ale věda se dělá za peníze a o nich v demokracii hlasují poslanci. A ti jsou závislí na voličích. Podle výzkumu provedeného v USA se názory vědců a běžné populace na vědecké problémy stále více navzájem vzdalují.

Výzkum zorganizovaný agenturou Pew Research Center s pomocí American Association for the Advancement of Science zahrnoval náhodně vybraný vzorek 3748 vědců, členů AAAS. Byli mezi nimi specialisté mnoha přírodovědeckých oborů od chemiků přes lékaře až po astronomy, ale i sociologové.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Americká studie prokazuje, že se od sebe vzdalují názory vědců a většinové populace.
  • Jedním z důvodů je i to, že vědci nedokážou se zbytkem společnosti komunikovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.