Moskva se s Ankarou dohodla na trase nového plynovodu přes Černé moře, kterým Rusko hodlá zásobovat jižní Evropu. Jasně tak dává najevo, že přes Ukrajinu už tranzit plynu nepovede. Odborníci ale upozorňují, že bez dohody s Evropskou unií postrádá celý projekt smysl.

Plynovod bude postaven ze dvou třetin na trase původně plánovaného plynovodu South Stream do Bulharska, jen posledních 250 kilometrů povede na jih k Turecku. První fáze projektu předpokládá kapacitu 16 miliard kubíků ročně, první plyn by měl do Turecka téct již koncem roku 2016. Celková kapacita by měla být 63 miliard kubíků, tedy více než v současnosti proudí do Evropy přes Ukrajinu. Zhruba 12 miliard kubíků z toho bude určeno pro turecký trh.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.