Berounská restaurace Black Dog svým věhlasem překračuje hranice středočeského města, u jehož hlavního náměstí stojí. Skvělé hodnocení má na kulinářském blogu Scuk.cz, na hamburgery sem jezdí lidé z Prahy i Plzně. Její spolumajitelka Eva van Wagenen už přitom teď vyhlíží leden 2016: "Pročistí se vzduch, konkurence bude mít stejné podmínky, ubude nepoctivců."

Elektronická evidence

Postupný náběh

Elektronická evidence tržeb by měla nabíhat postupně, plně rozšířená má být do tří let. Jako první v roce 2016 přijdou na řadu restaurace a hotely, maloobchod by startoval v roce 2017.

Minimum výjimek

Elektronické evidenci tržeb by se podle plánů ministerstva financí vyhnul jen málokdo. Pardon by dostali jednak obchodníci, kteří přijímají výhradně platby z účtu na účet, částečné výjimky budou platit pro hromadnou dopravu a pak pro podnikatele, kteří nemají přístup k internetu, třeba v horách.

Nízké pořizovací náklady

Česká vláda se hodně inspirovala v Chorvatsku. Pro běžného živnostníka bude jako pokladna stačit chytrý telefon či tablet s připojením na internet a mobilní tiskárnou. U Jadranu prý byly průměrné pořizovací náklady nejjednodušších zařízení kolem šesti tisíc korun.

Nejasná loterie

Na Slovensku rozjeli s nástupem registračních pokladen účtenkovou loterii, zájem o ni ale rychle opadl. České ministerstvo financí proto zvažuje, že by takové soutěže pořádalo nikoli kontinuálně, ale jen čas od času.

Statisíce povinných

Podle propočtů vlády by firem a živnostníků, jichž by se povinnost vést elektronickou evidenci tržeb týkala, bylo zhruba 600 tisíc.

10 mld. korun

by mělo přitéct do rozpočtu navíc oproti dnešku díky evidenci tržeb. Aspoň si to slibuje resort financí.

O čem je řeč? O elektronické evidenci tržeb, v minulosti známé jako registrační pokladny. Právě od restaurací a barů si analytici ministerstva financí slibují největší "nové" příjmy. "Jen v odvětví stravovacích služeb by teoreticky měl výnos DPH činit 11 miliard korun. Ovšem podle údajů ze systému bylo sektorem odvedeno 1,6 miliardy korun," stojí ve zprávě, kterou se bude tento týden zabývat vláda.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.