Aplikaci pro volání a posílání zpráv po internetu Skype pravidelně využívá 350 milionů lidí po celém světě. Na jejím vývoji se významně podílí také česká centrála v Praze. Ta je již největším vývojovým centrem firmy v Evropě. Poté co se přestěhuje do větších prostor, ale plánuje další rozšiřování svého týmu.

"Praha je nejlepší místo pro vývoj softwaru na světě," říká šéf českého Skypu Tomáš Vocetka. V Česku je podle něj mnoho schopných vývojářů, a Skype tak má z čeho vybírat. A i z platového hlediska zůstává prý Praha konkurenceschopná.

Po posledním rozšíření má pražská kancelář zhruba 250 lidí. Ještě před třemi lety jich přitom bylo jen 50. Skype chce v Česku nabírat dále, ale pro další zaměstnance ve svých současných prostorách jednoduše nemá místo.

"Další krok tak je přestěhovat se na nové pracoviště, které se staví na Brumlovce," říká ředitel. Do nové budovy, kterou bude sdílet i s mateřským Microsoftem, se firma přesune letos v říjnu. "Další vlna růstu pobočky se tak dá očekávat od roku 2016," dodává s tím, že nechce specifikovat, jak velký tým by měl v Praze nakonec být. V hledáčku firmy, jejíž pražský tým nyní tvoří lidé 24 národností, ale budou hlavně noví programátoři. Postupně se tak co do počtu vývojářů má pražská kancelář přiblížit i největší pobočce v Redmondu, domácím městě Microsoftu.

Aplikace z Prahy

Kromě Prahy a Spojených států má Skype pobočky také v Londýně, Stockholmu a Tallinnu. A v některých z nich má také český šéf své týmy. "Zodpovědnost za jednotlivé části systému má celý Skype rozprostřenou po světě a vyrovnaně se na jejich vývoji podílí všechny kanceláře," popisuje.

Jednotlivá vývojová centra mají ale svá zaměření. "Praha je zaměřená hodně na webové technologie a věci kolem identity a osobních dat," vysvětluje.

Nejvýraznější věc, na které se pražský tým v poslední době podílel, je podle Vocetky Skype Translator, což je teprve nedávno představená funkce, která překládá hlasové hovory v reálném čase. Praha pracovala na provázání překladatelských funkcí se stávajícími službami a vytvářela také uživatelské rozhraní.

Firma v Praze také programovala webovou aplikaci Skypu, která se nyní postupně vypouští do celého světa. Pražský tým dále pracuje na podpoře odesílání SMS zpráv a napsal i webovou aplikaci pro nový Skype pro firmy.

Zaměřeno na firmy

Ze Skypu se nyní postupně stane hlavní komunikační služba Microsoftu. "Veškeré telefonování a posílání zpráv v ekosystému Microsoftu bude podporováno Skypem," říká Vocetka. Skype se totiž stane přímou součástí nového operačního systému Windows 10, který přijde na trh ještě letos, a bude provázán i s kancelářským balíkem Office 365.

Jméno Skype tak dostanou i aplikace pro firemní komunikaci, které nyní Microsoft nabízí jako Lync. Kromě sázky na silnou značku se jedná o důležitý krok v propojení komunikačních nástrojů. "Chceme dát uživatelům komunikační systém, který budou využívat jak v práci, tak soukromě. Firmy tak dostanou možnost komunikovat s uživateli mimo firmu po Skypu," popisuje Vocetka s tím, že tak firmy získají možnost oslovit stamiliony uživatelů, kteří Skype nyní využívají.

Český manažer však ujistil, že v podmínkách pro běžné uživatele se nic nezmění. "V rámci naší dlouhodobé strategie jsme přesvědčeni, že Skype by měl být zdarma pro všechny nefiremní uživatele," prohlašuje.

"Microsoft zrychluje"

I v české pobočce je podle Vocetky možné pocítit změnu směřování, jakou do Microsoftu přinesl nový ředitel Satya Nadella, který svého předchůdce Steva Balmera vystřídal přesně před rokem.

"Daleko víc podporujeme uživatele na jiných platformách. To je velká změna," soudí Vocetka. Příkladem tak může být nedávné zpřístupnění kancelářského balíku Office i pro zařízení se systémy Android a iOS. "Microsoft se celý zrychluje a začínáme také mnohem víc spolupracovat. A je také větší zájem dělat integrovaná řešení," popisuje.

Firma Skype vznikla v roce 2003. Zvláště v poslední době však musí čelit ostré konkurenci. Aplikaci pro posílání zpráv a videohovory nabízí uživatelům i firmám Google a volat se již dá i pomocí Facebooku. S nástupem chytrých telefonů se také objevila široká nabídka různých komunikačních aplikací. Mezi nejviditelnější patří Viber, který překročil 400 milionů aktivních uživatelů. A v brzké době chce volání zavést i WhatsApp, který aktivně využívá dokonce 700 milionů lidí.

 

null

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru