Nezaměstnanost v Česku se meziročně snížila o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle toho bylo v Česku v prosinci 5,9 % nezaměstnaných.

Nepracuje tak 306 tisíc lidí, nadpoloviční většinu (159 tisíc) tvoří ženy. Míra nezaměstnanosti u nich dosahovala 6,9 %. Mezi muži bylo 5,1 % nezaměstnaných.

Míra nezaměstnanosti zůstávala podle čísel ČSÚ již od září konstantně na 5,9 %, snižovala se především na počátku minulého roku. V prosinci 2013 míra nezaměstnanosti dosahovala 6,8 %.

"Jedná se o nad očekávání pozitivní číslo. Ty údaje o nezaměstnanosti nás po celý rok překvapovaly," uvedl Jakub Saidler, hlavní ekonom ING Bank. Dodal, že očekává, že růst zaměstnanosti bude pokračovat i v roce 2015.

Převážně optimisticky předvídá vývoj na pracovním trhu v nastávajícím roce i Jan Bureš z Era banky. Dodává však, že se růst nemusí týkat všech ekonomických sektorů. "Nezaměstnanost zřejmě bude klesat ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu," tvrdí. Méně optimistický je v případě služeb.

Míra zaměstnanosti dosahovala v prosinci 2014 69,6 %. Oproti údajům z prosince 2013 se zvýšila o 1,6 %, pracuje tak o 67 tisíc lidí více. Nejvyšší míru zaměstnanosti statistici naměřili mezi věkovou skupinou 30 až 49 let, nižší zaměstnanost panovala ve skupině mladších lidí mezi 15 až 29 lety.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru