Při podzimní návštěvě Švestkovy galerii v Berlíně, předválečném činžáku v tichém dvoře na rušné tepně Potsdammer Strasse, bylo vidět, jak tam zrovna svoji výstavu horečně staví Jiří Franta s Davidem Böhmem. Do vernisáže zbývalo čtyřiadvacet hodin. Právě v těch dnech se pražskými kuloáry nesla zvěst, že Jiří Švestka zavírá svou erbovní pražskou galerii, protože jeho firma nedokáže splácet dluhy.

Uběhlo pár týdnů. V Berlíně, kde podle galeristy vyjde podnikání mnohem levněji než v Praze, vystavuje další mladá česká umělkyně, malířka Sofie B. Švejdová. A Jiří Švestka se svěřuje, že ani v nepříznivé situaci nepropadal zoufalství. Je vidět, že se to vyplatilo. Mnohem víc než o minulosti Švestka přemýšlí, kam napřít energii. "Přece nepůjdu do důchodu!" říká a sype z rukávu představy o své budoucnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Charismatický galerista Jiří Švestka vybudoval v Praze značku, která byla symbolem úspěšného obchodu s uměním.
  • Finanční problémy ji ale nakonec potopily. Nadále funguje pouze její berlínská pobočka.
  • Dnes Jiří Švestka bilancuje a zvažuje, co dál. Chtěl by prý učit či vybudovat uměleckou sbírku soukromého subjektu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.