Nedávné teroristické útoky v Paříži ovlivňují i francouzskou výtvarnou scénu. Francouzsko-alžírská umělkyně Zoulikha Bouabdellahová musela ze skupinové výstavy, která nyní začala v Pavillonu Vendôme ve městě Clichy severně od Paříže, na poslední chvíli odstranit modlitební koberečky. Stalo se tak poté, co radnice obdržela výhrůžky od místní muslimské organizace, informovala agentura AFP.

Umělecká instalace Bouabdellahové se měla skládat z osmadvaceti modlitebních koberečků, z nichž má každý uprostřed vyříznutou díru. V té jsou položeny dámské střevíce na vysokém podpatku. Podle umělkyně mělo toto dílo vypovídat o postavení žen na prahu posvátného světa a dokázat, že islám "může souznít i s moderní ženou". Bouabdellahová už dříve toto dílo nazvané Silence vystavila v Berlíně, Madridu či dokonce v Paříži.

Po lednových teroristických útocích na redakci týdeníku Charlie Hebdo se však vnímání uměleckých děl, která se dotýkají islámu, ve Francii zřejmě mění. Federace muslimských občanů z Clichy zaslala na radnici varování, že pokud vernisáž proběhne, může dojít k nepředloženým a nekontrolovatelným incidentům, za něž federace nebude zodpovědná.

"Toto nepochopení mého díla si vysvětluji zjitřenou atmosférou po nedávných útocích v Paříži," reagovala v úterý umělkyně. Zdůraznila, že sama je muslimkou a že v Koránu nenašla žádnou pasáž, která by zakazovala úpravu modlitebního koberečku. Protože jejím cílem "není šokovat, nýbrž vést dialog", Bouabdellahová nakonec ustoupila a své dílo na poslední chvíli nahradila videoinstalací nazvanou Dansons. V té břišní tanečnice předvádějí choreografii k Marseillaise.

Ústupek se naopak nelíbil další účastnici skupinové výstavy v Clichy, jež vystupuje pod uměleckým jménem Orlan. Krok své kolegyně na Facebooku označila za "katastrofální příklad autocenzury" a na protest proti němu z výstavy stáhla své dílo. Od projektu vzápětí ustoupil také spolukurátor Stephane Magnan z Galerie Les Filles du Calvaire, která zastupuje několik umělců, jejichž díla jsou součástí výstavy.

Hlavní kurátorka projektu Charlotte Boudonová nyní požádala starostu Clichy, aby se za výstavu buď veřejně postavil, nebo nařídil její zavření.

Související