Český rozhlas letos spustí plnohodnotné digitální vysílání, které má zatím pokrývat 10 až 15 procent populace. Rozhlas toto vysílání z legislativních důvodů bude považovat za experimentální.

Na zasedání Rady Českého rozhlasu to ve středu řekl ředitel odboru techniky Karel Zýka. Na zasedání rozhlas také prozradil jméno vítěze veřejné soutěže na distribuci vysílání v sítích VKV, jsou jím České Radiokomunikace.

Rozhlas současně představil koncepci digitalizace, která vyžaduje splnění několika podmínek, mimo jiné vytvoření legislativy nebo financování souběžného vysílání. Letošní spuštění má být prvním krokem k budoucímu kompletnímu přechodu na rozhlasové digitální vysílání v Česku. 

"Hodláme ještě v tomto roce spustit plnohodnotné, finální vysílání digitálního rádia pro hlavní město s dosahem 10 až 15 procent populace celé ČR," řekl Zýka s tím, že současné digitální vysílání zatím nevyužívá plné výkony. V letech 2015 až 2017 mají být dále pokryty Brno, Ostrava a Plzeň. Konečné vypnutí analogového systému by mohlo nastat v roce 2025, mimo jiné s ohledem na ukončení vysílacích licencí soukromých provozovatelů.

Náměstek generálního ředitele Michal Koliandr radě jmenoval čtyři zdroje, které by rozhlas mohl na digitalizaci využít. Jako jeden z nich uvedl dočasné nebo trvalé zvýšení rozhlasového poplatku. Dále by to mohly být prostředky ze soudního sporu o DPH, kde rozhlas čeká na proplacení od finančního úřadu.

Jako další zdroj se nabízí legislativní úprava výběru DPH, která by rozhlasu umožnila, že by tuto daň neúčtoval jako náklad rozpočtu. Poslední variantou by podle Koliandra byla účelová státní dotace.

Posluchači se možná dočkají ČRo Sport

Náklady na digitální vysílání rozhlas zatím odhaduje na 25 milionů korun ročně při pokrytí zmíněných aglomerací. Při pokrytí, které by odpovídalo dnešnímu stavu, by šlo o 140 milionů korun.

Rozhlas uvedl, že je připraven digitální vysílání zahájit a již má pro ně přichystané stanice, které zatím šíří pouze v takzvaném televizním multiplexu a na webu. Nabízejí se také nové projekty jako například ČRo Sport. Podle koncepce je potřeba také spolupracovat s výrobci aut a velkými prodejci elektroniky s ohledem na dostatek vhodných přijímačů pro posluchače.

Na veřejném zasedání Rady ČRo zároveň náměstek generálního ředitele Michal Koliandr oznámil, že vítězem veřejné soutěže Českého rozhlasu na distribuci vysílání v sítích VKV se staly České Radiokomunikace. Předpokládaná doba plnění je 10 let, rozsah se může měnit podle potřeb rozhlasu. Dalšími účastníky byly společnosti O2 a Teleko.

Radiokomunikace budou zajišťovat vysílání a distribuci rozhlasových programů ČRo v sítích všech VKV vysílačů na území Česka. Smlouva nahradí dosavadní téměř čtyřicítku dodavatelů, z nich dominantní dosud byly právě České Radiokomunikace. V rozpočtu ČRo představuje úsporu přes čtyři miliony korun ročně.

Cílem soutěže bylo rovněž zajistit technicky kvalitnější a bezpečnější distribuci signálu než vysílání přes satelit. "Díky nové smlouvě bude moci Český rozhlas svým posluchačům poskytovat kvalitní služby, které nebudou ohrožovat výpadky," řekl Koliandr.