Ministři financí tehdy jednali dvanáct hodin. Psal se rok 2012 a Řecko nutně potřebovalo dalších 44 miliard eur ze záchranného balíku. Nakonec Jean-Claude Juncker, tehdy ještě v roli šéfa Euroskupiny, vyšel ven a vítězně oznámil, že Řecko peníze dostane. Novináři se zeptali, zda je pořád cílem snížit zadlužení země na 110 procent HDP. Juncker odpověděl: Ano, ale posunuli jsme termín do roku 2022. A sál vybuchl smíchy. To nebyl vtip! nakvašeně prohlásil Juncker.

Každý ale už tehdy věděl, že to vtip je, řecký dluh byl a je neudržitelný, a protože není možné dluhy jen tak odepsat, tak se jejich splácení odsouvá daleko dopředu. Nyní Juncker v roli šéfa Evropské komise bude muset vymyslet pokračování vtipu. Nový řecký premiér Alexis Tsipras požaduje značné odpouštění dluhů, což je pro věřitele nepřijatelné. Takže přijde na řadu opět staré známé prodloužení splácení dluhu. Řekněme do roku 2052. Nebo raději na věčné časy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru