Jarní cyklus aukcí začne v první půli února, katalogy nejbližších dražeb už se rodí. Zeptali jsme se ve vybraných síních, čím chtějí v nadcházející sezoně překvapit. Aukcionáři slibují zajímavá díla 19. století, meziválečné avantgardy i současného umění. Galerie Kodl už teď ví, že v květnu přijde pod kladívko surrealistický obraz Toyen Larva II, olej z roku 1934. Je publikovaný v monografii Karla Srpa a bude se vyvolávat za 4,5 milionu korun.

V první velké aukci nové sezony, pořádané síní Sýpka, bude významný obraz Františka Muziky Figura v krajině (1932). Ten vznikl v roce legendární pražské mezinárodní výstavy Poesie 32, která u nás iniciovala surrealismus. Lapidárně pojednaná figura v geometricky členěné krajině dokládá, že v dílech z této doby patřil Muzika na úroveň světového vývoje.

V únorové dražbě síně 1. Art Consulting budou tři vynikající práce z prvních třiceti let 20. století. Zátiší s lososem Emila Filly (1925) pochází ze sbírky spisovatele Josefa Kopty. Ve své monografii dílo reprodukoval Vojtěch Lahoda. V Topičově salonu budou dražit také Abstraktní kompozici Františka Foltýna (1928), která patřila autorovu příteli, známému brněnskému stomatologovi, a vzácný raný obraz Jiřího Karse Hamburk z roku 1907.

Portrét Marguerite Neveux Josefa Šímy (1922) bude zlatým hřebem dubnové aukce síně ALAG. Vznikl v baskickém přístavu Hendaye a portrétovaná je matkou Šímova přítele, malíře Georgese Neveuxe. Obraz z majetku Šímovy adoptivní dcery Aliny přichází na trh poprvé a bude se vyvolávat za 4,5 milionu korun.

Pražské Dorotheum je silné v nabídce děl 19. století. Tentokrát avizuje Alegorii hudby Františka Ženíška, Věšínovo Setkání u studny a plátno Beneše Knüpfera Věrnost až k smrti. Pozoruhodný je olej Roberta Piesena Ukřižovaný z přelomu 40. a 50. let 20. století.

V brněnském domě Zezula měli loni úspěšnou aukci fotografií. Letos na ni navážou a oznamují, že budou dražit fotografii jednoho z nejvýznačnějších představitelů avantgardy, Jaroslava Rösslera, která vznikla ve 20. letech. Vyvolávací cena je 55 tisíc korun.